die diep genoeg was, werd daarin het vreemde voorwerp geplaatst. Nu trad naar voren kapper Piet van Beurden. Hij verwijderde de doek, en zie: Kethel had zijn naam terug! En terwijl de menigte zich vol bewonde ring rond het naambord van Kethel ver drong, verscheen opnieuw de schim van Verveen, dit maal op het balkon van het raadhuis, vanwaar vroeger de veld wachter allerlei zaken aan- en afkondig de. Verveen toonde zich aanmerkelijk levendiger dan daarnet. Uit volle borst riep hij dat door deze daad - het plaat sen van een Kethel-naambord - de eer van Kethel was gered en bijgevolg die van hemzelf. De boerenkapel viel hem bij en gejuich weerklonk. Hadden sommige vrijdenkers hun twij fel over de geestverschijning niet onder stoelen of banken geschoven, toen Ver veen zaliger even later door de heer Engelen in diens antiek autootje door Kethel werd gereden sloeg de twijfel ook naar anderen over. De stoutste veronderstelling evenwel, als zou het de Schiedamse historicus Han van der Horst zijn die voor schim speelde, werd door mensen die hem goed kenden krachtig van de hand gewezen, daarbij wijzend op 's mans bescheidenheid en goede naam. Zo ging het door het dorp in de richting van de Harreweg: voorop de burgemeester met zijn chauffeur, ge volgd door de boerenkapel en vele be langstellenden. Voor zijn woning aan de Harreweg zal Leen de Raat de optocht die daar naderde met gemengde gevoelens hebben gadegeslagen. Eigenlijk hoefde deze poes pas voor hem niet. Maar het zou alle maal best meevallen. Ook bij hem bevestigde Cees Lansber gen - zijn overbuurman - het schildje. Daarvoor had voorzitter Poels, onder het toeziend oog van Verveen, hem een foto van zijn woning overhandigd: een geschenk dat ook de andere betrokke nen hadden ontvangen tijdens de uitrei king van de oorkonden. En weer terug naar het dorp. Inmiddels was het aantal belangstellen den geslonken. Waarschijnlijk zag men op tegen de lange weg die nu moest worden afgelegd naar boerderij 'Huygen- hof aan de Groeneweg. Bij de begraafplaats aan de overkant van de r.-k. Jacobuskerk werd de stoet op nieuw geformeerd, uiteraard weer met de burgemeester voorop. Dat automobielen van zo'n vijftig jaar geleden nog geen ge vaar voor de weg vormden waar het hun snelheid betrof, bleek wel hieruit, dat toen het vehikel van Verveen einde lijk het erf van boerderij 'Huygenhof' opreed, de burgervader werd begroet door wandelaars die hem al een geruime tijd tevoren gepasseerd waren. Nog eenmaal de plechtige bevestiging van een schildje, nog eenmaal een stuk muziek van St.Radboud, nog eenmaal een foto van burgemeester Verveen, nu geflankeerd door de familie Schelle- kens. En toen allemaal naar binnen om in de door de familie Schellekens prach tig gerestaureerde stal een drankje te drinken. Cees Lansbergen hield nog een toe spraakje, waarin hij de Historische Ver eniging dankte voor dit initiatief. Het had hem - en waarschijnlijk veel andere Kethelaars - goed gedaan. Het was voorbij, een mooie zonnige dag in Kethel. Nadat hij van de organisatoren van deze aktie hartelijk afscheid had ge nomen, verdween Verveen zaliger weer naar het rijk der schimmen. Boze tongen beweren echter dat hij nog dezelfde middag is gesignaleerd in café 'Het Vierkantje' aan de Broersvest. Een door het bestuur van de Historische Vereniging Schiedam ingesteld onder zoek heeft in dezen geen klaarheid kun nen brengen. 64

Scyedam | 1982 | | pagina 4