en het wapen van Holland, beide ge kroond. Een uitvoerige beschrijving van de wapens kan men vinden bij T. van der Laars5). Hier slechts een summiere Het wapen van Holland is alom bekend: 'in goud een rode leeuw, getongd en genageld van blauw'. Het wapen van Prins Willem I is gevieren deeld en beladen met hartschild. In de ünker bovenhoek het wapen van Nassau (1); daarnaast het wapen van Catzenellenbogen(2): in de linker bene denhoek het wapen van Vianden(3) en daarnaast dat van Dietz(4). Het hart schild is eveneens gevierendeeld en be laden met een, uiteraard kleiner hart schild: 1 en 4 het wapen van Chalons; 2 en 3 het wapen van Oranje; het kleine hartschild vertoont het wapen van Ge- nève. Verder zie men de afbeelding (schets naar een zegel). Opmerkelijk is, dat hier het wapen van de 'Vader des Vaderlands' staat afgebeeld, een hommage 33 jaar na zijn dood (hij werd immers op 10 juli 1584 vermoord6). Met het schuttersbord van 1600 is Maurits geëerd; op het Tien-Geboden-bord van 1619 staat het wapen van Maurits. Waarom op het oogstbord zijn wapen niet? Wijst dit op grotere invloed van de stroming hier ter stede die anti-Maurits was? Op 24 september 1618 werd in Schiedam 'de wet verzet', d.w.z. de tegenstanders van Maurits werden in de regering ver vangen door aanhangers van hem. Heb ben een jaar tevoren de met Oldenbar- nevelt sympathiserenden de overhand bij de schenkers van dit bord gehad? We zijn nu aangekomen bij de bespre king van de wapens op de onderste rij. Alleen het eerste heeft men geïdentifi ceerd, nl. als dat van het geslacht Bolle- man7 Het heeft een rood schild, waarop drie gouden bollen; het is dus een zgn. sprekend wapen8). Verschil lende leden van dit geslacht zijn in het Schiedam der 16de en 17de eeuw voor aanstaande burgers geweest. Ik noem er enkele: Heyndrick Bastiaanszoon Bolle- Schets naar een zegel van Prins Willem I. man was in 1574-'75 'visvinder' (d.i. keurmeester van de vis); zijn zoon(?) Bastiaen Hendrickzn. was lid der Vroed schap in 1612, burgemeester in de jaren 1618-'l 9, 1622-'23, 1629 en 1638 en Mr. Jacob Hendrickzn. (een tweede zoon?) wordt in 1611 genoemd als 'capiteyn van de Doelen' en in 1612 en volgende jaren als 'hoofdman van de Doelen'; in 1625 was hij schepen. Men kan gevoeglijk aannemen, dat de Bollemannen met het vissers- en reders- bedrijf te maken hadden en dat één van hen in 1617 deken van het vissers- of Sint Pietersgilde was. De drie andere wapens zijn huismer ken, zwart op een gouden achtergrond. Alle dragen naast afbeeldingen letters, die echter geen houvast geven voor de volledige namen. Het middelste stelt een anker voor, aan weerszijden waar van de letter A en waaronder een M., een aanwijzing van een zeeman of re der. De beide andere huismerken doen aan runen9) denken, de schrifttekens van het Oud-Germaans. De odal- of odil-rune (het teken voor de O-klank) kent men in een aantal variaties, die terug gaan op een grondvorm, bestaande uit een tweetal door een lijn verbonden cir kels 2 Afleidingen daarvan zijn twee vier kanten, eveneens door een üjn verbon den t de s-vormen 5 5-en. onzaliger ge dachtenis, de wolfsangel Later treft men een nieuwe grond vorm aan, die één ronde opening heeft, 112

Scyedam | 1982 | | pagina 18