Van Haaren en de oproeren te Paramaribo een brief gelezen van de burgemeesters en regeerders van Schiedam, houdende het verzoek Elisabeth Wijngraaff naar Brielle terug te mogen zenden. Bij deze brief bevond zich een bijlage (helaas niet bewaard gebleven), behelzende een verklaring van stadsdoctor Molier betreffende het zowel vrouw als man zijn van betrokkene. De magistraten van Brielle gingen hier mee akkoord, van welk besluit de ouders van Elisabeth zo spoedig mogelijk op de hoogte zouden worden gesteld. Büjkbaar intrigeerde het stadsbestuur van Brielle deze zaak, want op zijn beurt liet het Elisabeth Wijngraaff door andere medici onderzoeken, t.w. door Harman van Leeuwen, stadsdoctor te Rotter dam, Anthonij Taal, stadsdoctor te Briel le, en door Mauritius Mirel, stadschirur gijn, eveneens te Brielle. Op verzoek van baljuw, burgemeesters en schepenen van Brielle lieten zij 15 maart 1695 de volgende verklaring op schrift vastleggen: X..) met den anderen seer naukeurigh hebben gevisiteert de persoon van Eli sabeth Wijngraaff, tegenwoordigh gede tineerde binnen deselve stadt, ende bevonden dat deselve is geconstitueert soodanige als een andere vrouwspersoon is gestelt en behoort te sijn, sonder dat eenige deelen ofte leden in ofte bij deselve contrarie (tegengesteld) van dien bij ons sijn bevonden en dat inge volge vandien de attestatie (verklaring) bij Dhr. Doctor Willem Molier, fungeren de het stadsdoctorschap der stad Schie dam, op den 9 October 1694 dienaan gaande gegeven als off deselve Elisabet Wijngraaff soo wel man als vrou sou- de zijn, is 't eene maal abusiff ende onwaarheyt, alsoo deselve niet de min ste gelijkheyt naar een manspersoon is hebbende. Kortom, de stadsdoctor van Schiedam werd impliciet verweten van de ver schillen tussen beiderlei sekse toeten noch blazen te weten! Wie van de partijen nu gelijk had zal wel altijd onbekend büjven. De verklaring van Molier had hier wellicht opheldering kunnen verschaffen. Wat er van Elisabeth Wijngraaff gewor den is weet ik niet. Mocht iemand iets over haar verdere levensloop bekend zijn, dan verneem ik dat graag. Geraadpleegde bronnen: - Gemeentearchief Schiedam, OAA nr. 352 Besogneboeken burgemeesters). - Idem OAA nr. 40 (uitgaande brieven bur gemeesters). - Gemeentearchief Brielle: Resoluties Magi straat XX, 10 okt. 1694. - Algemeen Rijksarchief: Oud-rechterlijk archief Brielle, nr. 2(crimi nele sententies, 1671-1736) en nr. 65 (al lerhande akten, 1662-1792). Toen op 1 juni 1935 Franciscus Lauren- tius Jozephus van Haaren als burge meester van Schiedam geihstalleerd werd, waren twee oud-gouverneurs van Suriname aanwezig: baron van Heemstra en dr. Rutgers. Dat zij de plechtigheid opluisterden, had als achtergrond de Herman Noordegraaf loopbaan van Van Haaren in Suriname. In november 1922 was deze Amsterdam se advokaat benoemd tot advocaat- generaal van Suriname. In deze hoge rechterlijke funktie maakte hij gesta dig promotie: in november 1925 werd hjj gouvernements-sekretaris en in janua- 119

Scyedam | 1982 | | pagina 25