geslagen: massa-ontslagen, loonsverla gingen raakten grote delen van de bevol king. Ondervoeding, kindersterfte, krot ten enz. zorgden voor een mensonteren de situatie. Herhaaldelijk leidde dat tot protestakties (juni en oktober 1931) en de onvrede vond zijn uitlaat klep via een nieuwe leider: Cornelis Gerard Anton de Kom, kortweg 'Adek' genoemd. In 1898 in Paramaribo gebo ren, vertrok hij in 1920 naar Nederland. Van daaruit onderhield hij nauwe kon takten met de arbeidersbeweging in Su riname. In januari 1933 zette hij weer voet op Surinaamse bodem om zijn stervende moeder te bezoeken. De Kom, fel anti-kolonialist en voorstander van socialistische hervormingen, werd door de autoriteiten met grote argwaan gadegeslagen. Te meer gezien zijn grote populariteit. Bij zijn aankomst wachtten duizenden Surinamers hem op. De po litie hield De Kom in de gaten en hem werd verboden openbare vergaderingen te beleggen. De Kom richtte toen een adviesbureau op. Honderden mensen van alle rassen zochten hem daar op om raad te krijgen. Ook trachtte De Kom arbeiders en boeren in een orga nisatie te verenigen. Laten we nu De Kom aan het woord via zijn boek 'Wij slaven van Surina me' (2). Verscheidene malen had de procureur- generaal (d.i. Van Haaren) door de schutting van het erf van de woning van De Kom staan kijken. Toen 31 januari 1933 's ochtends het erf vol was gestroomd met Javanen verscheen plotseling de politie. De Indiërs boden geweldloos verzet en bleven, hoe er ook gesjord werd, gewoon zitten. De wan hopige inspekteur Esseds verzocht De Kom wanhopig in te grijpen, omdat anders gewelddadig optreden zou volgen. Op verzoek van De Kom verlieten toen de Javanen orderlijk het erf. Enige tijd daarna had een menigte van 2 a 3000 mensen zich in beweging ge zet naar het gouvernementspaleis. De Kom, via een omweg om niet als hoofd van de stoet aan te komen, spoedde zich er ook heen en vroeg audiëntie bij de gouverneur. Deze was echter ziek. Zijn plaatsvervanger, Van Haaren, was op het poütiebureau. Daar ging De Kom heen. 'Op het politiepaleis trad na enkele ogenblikken, hoogrood van drift, de Procureur-Generaal binnen en beval zonder mij ook maar een ogenblik aan het woord te laten: 'Arresteer die kerel'!' Na De Koms arrestatie eiste een grote menigte zijn vrijlating. Van Haaren schrok hevig en zei dat de mensen dins dagmorgen 7 februari terug moesten komen. Dan zou hij De Kom vrijlaten. Toen op die dag de massa naar het gouvernementsplein optrok, had Van Haaren de politie en militairen met kara bijnen klaargezet. De menigte was kalm. Toen echter, volkomen onge motiveerd, één der kameraden gearres teerd werd, had dit de uitwerking dat allen opnieuw opmarcheerden naar het gouvernementsgebouw. Zij zouden niet eerder weggaan dan nadat De Kom in vrijheid gesteld zou worden. 'Van ru moer of gewelddadigheid was nog steeds in het geheel geen sprake. Men weiger de echter rustig uiteen te gaan en hierop vielen vlak na elkaar de beide salvo's, die 22 zwaar gewonden en 2 doden ten gevolge hadden. De doden waren gevallen en de politie achtte het hierna nog nodig tot een sabelattaque op de in paniek vluchtende menigte over te gaan'. En voegt De Kom met bitterheid eraan toe: 'Nog die zelfde avond werd de po litie wegens haar optreden officieel ge huldigd en beloond met een bier fuif' (3). Op 10 mei werd De Kom, zonder vorm van proces, op een schip naar Nederland gezet. Tegenover elkaar staan twee visies op het gebeuren. Van Haaren meende dat het wettig, koloniaal gezag in gevaar was. De Kom werd dan ook beschuldigd van een sa menzwering tot omverwerping van het gezag. Eisen tot diepgaande maatschap- 121

Scyedam | 1982 | | pagina 27