gingen publiceerde, werd in april 1934 binnengevallen. De hoofdredacteur had een artikel geschreven waarin hij Van Haaren niet voor de dood, maar de moord op de twee gevallenen verant woordelijk stelde. Bejaard als hij was, verdween hjj in de gevangenis. Een andere journalist schreef, zinspelend op Van Haarens betrokkenheid bij de dierenbescherming: 'Wel dieren bescher men, maar mensen...Ook deze journa list ging wegens smaad in de gevange nis. Eén ding hebben Van Haaren en De Kom later toch gemeen gekregen. Beiden wa ren fel anti-Nazi. Men zie de artikelen van Van Haaren in het ondergrondse blad voor Schiedam en omstreken 'De N.O.', later gebundeld in de brochure 'Vergeten...Nooit!'. Kort voor de bevrij ding overleed Van Haaren (13 april 1945), 'toen de vrijheid en de vrede gloorden, waarnaar hij zo vurig verlang de...' De Kom werd in 1944 door de Duitsers gearresteerd en overgebracht naar een koncentratiekamp, waar hij eveneens in april 1945 stierf. Ook hij maakte de be vrijding niet mee en nog minder wat hij in de laatste regels van zijn "wij slaven van Suriname' schreef: 'Sranang mijn vaderland. Eenmaal hoop ik u weer te zien. Op de dag waarop alle ellende uit u weg gewist zal zijn NOTEN 1) Schiedamsche Courant 17 mei 1935. Ook Gerard Lutke Meijer citeert uit dit inter view. Zie: Het levend verleden van Schie dam (Zaltbommel 1981), p. 212 e.v.. Overigens gaat Lutke Meijer niet in op de achtergronden van de oproeren. 2) 'Wij slaven van Suriname' is een soort alternatieve geschiedschrijving, geschreven vanuit het oogpunt van de onderdrukten. Ik gebruik de tweede druk (Amsterdam 1971) (eerste druk 1934) en verwijs i.h.b. naar de pagina's 169 e.v.. 3) Uitgebreider zijn de gebeurtenissen be schreven in een eveneens alternatieve, maar gedokumenteerder, geschiedschrijving van Sandew Hira: 'Van Priary tot en met De Kom. De geschiedenis van het verzet in Suriname, 1630-1940' (Rotterdam 1982), iJi.b. de pagina's 296 e.v., geïl lustreerd met authentiek fotomateriaal. Na het schrijven van dit artikel vernamen wij dat op 22 mei 1982 de weduwe van Van Haa ren overleden is. Anna Johanna Adriana van Haaren-Raymakers is 96 jaar geworden. Een gedeelte van een gesprek met haar vindt U weergegeven in het eerder genoemde boek van Lutke Meijer (blz. 215 e.v.). Zij woonde niet meer in Schiedam, doch in Laren (NH). Wel is ze te Schiedam begraven. De foto's, die U bij dit artikel ziet, hebben we via Sticusa (Stichting Culturele Samenwerking) gekregen van mevrouw M. Bokhout-da Costa. Daarvoor onze dank! Met haar hadden we, eveneens na het schrijven van dit artikel, kon- takt. Het bleek, dat zij een jaar sekretaresse van Van Haaren is geweest. Zij moest de ver trouwelijke stukken behandelen. Zij werkte dan ook in een kamertje direkt naast het werk vertrek van Van Haaren. Zij beschrijft Van Haaren als een rustig en vriendelijk man. Een vroom rooms-katholiek. Elke dag ging hij naar de gouverneur. Hij zorgde dat hij daar keurig verzorgd aankwam. Daartoe trok hij een speciaal jasje aan en kamde niet al leen zijn haren, maar ook zijn snor. De foto's zijn niet door haar genomen. Zij bevond zich wel op kantoor bij het plein waar de ongeregeldheden plaatsvonden, maar op aanraden van soldaten bleef zij uit veiligheids overwegingen binnen. 123

Scyedam | 1982 | | pagina 29