De geschiedenis van de Bethelkerk W. Chr. de Bree Gaarne voldoe ik aan het verzoek om iets over de geschiedenis van de onlangs gesloopte Bethelkerk op papier te zet ten. Als geboren Gorzenaar heb ik zowel de bouw van de houten noodkerk, als die van de stenen kerk persoonlijk meegemaakt en in beide gebouwen jarenlang gekerkt tot aan mijn huwelijk in 1937, dat ook in deze kerk werd be vestigd. Na mijn vertrek naar Rotterdam- Oud Mathenesse bleef de band met de Her vormde Gemeente van Schiedam be staan, omdat immers dit Rotterdamse stadsdeel nog steeds tot hervormd Schiedam behoort. Bovendien mocht ik aldaar enkele tientallen jaren deel uitmaken van diverse kerkelijke colle ges. Om enig inzicht te verkrijgen in de om standigheden van de burgerlijke en de kerkelijke gemeente omtrent de eeuwen wisse hng, is het goed om even naar die tijd terug te grijpen. Schiedam had in 1900 27.700 inwo ners, waarvan 48,2 pet. hervormd; in 1910 was dit 32.500 en 43.9 pet. hervormd. De Hervormde Gemeente had sinds 1864 vijf predikanten en Ds P.C.A. Halffman was de eerste predikant die de z.g. Gorzen kreeg toegewezen; deze kwam in 1892 van Koudekerke naar Schiedam en bleef tot zijn over lijden in 1933 de Gorzendominee. Burgerlijke gemeente Omstreeks 1900 bevatte de Gorzen niet veel meer dan de Groeneiaan met zijstraten, de Dwarsstraat en de Hoofd straat, bebouwd met in hoofdzaak kleine eensgezinswoningen. De Havendijk was werkeüjk een dijk met grote bomen en een glooiing naar een groot weiland - doorsneden door sloten - dat zich uitstrekte tussen deze dijjk, de achterkanten van de nu afge broken huizen en fabrieken aan de Hoofdstraat en verder langs de einden van de zijstraten aan de zuidelijke kant van de Groeneiaan tot aan het Spuikanaal. Het niveau van deze weilanden lag op geüjke hoogte met de Hoofdstraat en bij hoogwater moesten de vloed planken de huizen langs de Voorhaven voor onderlopen behoeden. De achterkanten van de huizen aan de Hoofdstraat waren door een sloot van de weilanden gescheiden. Deze sloot üep vanaf de Havendijk door naar het laatste gedeelte van de Groene iaan - in de volksmond 'Poeplaan' ge noemd - vanwege enkele daar gelegen boerderijen en paardestallen met de ermee gepaard gaande gevolgen. Het oudste gedeelte van wat nu Ridderkerksestraat heet nabij het Wilhel- minaplein, heette toen Brandpad. Aan het einde hiervan lag over de eerder genoemde sloot een bruggetje, om bij hoogwater de bewoners van de Hoofd straat in noodgevallen de gelegenheid te bieden hun woningen aan de achter kant te verlaten. Vandaar de naam Brandpad. Mede in verband met de komst van de Werf Gusto in 1905 maakte de ge meente omstreeks 1903 plannen om over bouwrijpe grond in de Gorzen te kunnen beschikken. Daartoe wilde men de bovengenoemde weilanden gaan opspuiten. Een Delfshavense eigenaresse van een deel van deze weilanden wilde toen haar grond niet aan de gemeente verkopen, zodat besloten werd voorlopig het gedeelte tussen Spuikanaal, Haven- 97

Scyedam | 1982 | | pagina 3