De houten noodkerk op de hoek van de Oude en de Nieuwe Maasstraat. Dit gebouw stond hier van 1921 tot 1926. namelijk de Rozenburgse- en de Beier- landsestraat met zijstraten en het oudste gedeelte van de Nieuwe Maasstraat. In 1908 was inmiddels een blokje hui zen gereedgekomen tussen Maasdamse-, Rhoonse- en Klaaswaalsestraat en in 1916 werd het oudste gedeelte van de Zwartewaalse-, Brielse-, Heenvlietse- en Geervlietsestraat gebouwd. In 1917 kon de Openbare Lagere School aan de Zwartewaalsestraat in gebruik worden genomen en in 1918 de woningblokken begrensd door de Oude Maasstraat, Abbenbroeksestraat, Havendijk en Voornsestraat. Omdat verder geen bouwrijpe grond meer beschikbaar was, moest eerst het z.g. land van Doeleman worden opgespoten. De Delfshavense eigena resse had inmiddels in de verkoop van haar grond toegestemd, zodat in 1919 met de opspuitingswerkzaamheden kon worden begonnen. Daartoe werd eerst een dijk aangelegd vanaf de Havendijk naar de Wilhelmina- brug langs de huidige Rijn- en Lekstraat; dit werd de nieuwe waterkering. Verder werd een tijdelijke perskade opgeworpen langs het tracé van de huidige Nieuwe Maasstraat. Zoals bekend wordt het zand met veel water door buizen vanaf zandzuigers naar het op te spuiten terrein getrans porteerd. Na bezinking wordt het water weer afgevoerd. Deze werkwijze wordt met tussenpozen enkele malen herhaald tot het verlangde terreinpeil is bereikt. Dijkdoorbraak Op een kwade dag, namelijk 24 septem ber 1919, brak - terwijl er weer een grote hoeveelheid water met het zand was meegekomen - de perskade ter hoogte van de Bommelsestraat (toen Piet Hein- straat geheten) door en stroomde er een grote massa water en zand de Gorzen in. De Groenelaan met alle zijstraten stonden blank. Van een aan het einde van het Brandpad gelegen aardappel en groentegroothandel (fa. Jansson), dreven de buiten opgeslagen vaten zuurkool in de Groenelaan. 99

Scyedam | 1982 | | pagina 5