De Bethelkerk, die van 1927 tot 1981 stond op de lijke omslag er de oorzaak van zijn ge weest dat vele leden zich lieten schrap pen. Bij een inwonertal in 1920 van 40.500 met 43,8 pet. hervormden, was dit in 1930 bij 52.700 inwoners met ruim 10 pet. teruggelopen tot 33,7 pet. De Vrijdenkersvereniging 'De Dageraad' was in deze zaak zeer actief door per deur waarders-exploot vele lidmaten uit de ledenregisters van de kerk te laten afvloeien; zij hielden daartoe speciale zittingen. In juli 1917 werd het lokaal Bethel aan de Steenstraat door de eigenaresse aan het Apostolische Genootschap ver kocht. Daarna kon er alleen nog op zondagavond kerkdienst worden gehou den. Voor kinderkerk, zondagsschool, cate chisatie en ander jeugdwerk moest an der onderdak worden gevonden. De zondagsschool kon terecht in de open bare school aan de Dwarsstraat, voor catechisatie en het jeugdwerk werd een klein lokaaltje in de Ploegstraat hoek van de Oude en de Nieuwe Maasstraat. (Foto: J. F. H. Roovers gevonden met de naam Rehoboth; de naam betekent ruimte, maar het was er maar zeer klein. In de kerkeraadsvergadering van maart 1920 werd gesproken over de keuze tussen een nieuw te bouwen kerkge bouw of een lokaal. Het bouwfonds bevatte op dat ogenblik f 29.000,-. Men sprak zich uit voor een kerk. En kele maanden later stelde de heer J. van den Tempel - die inmiddels ouderling was geworden - in een kerkeraadsver gadering voor een eenvoudig bouwplan aan kerkmeesters voor te leggen. Omdat de financiering van een stenen kerkgebouw niet mogelijk was, werd in begin 1921 besloten voorlopig een houten noodkerk door aannemer J. van den Tempel te laten bouwen voor circa f 12.000,-; De houten noodkerk, genaamd Nieuwe kerk Onder grote belangstelling en met in tense vreugde van de hervormde Gor- zenbewoners vond op donderdag 29 103

Scyedam | 1982 | | pagina 9