Scheveningse zeilloggers M.P. Zuydgeest Bij het doorlezen van het november nummer 1982 van 'Scyedam' las ik met veel belangstelling het artikeltje 'Schie dam in oude ansichten' geschreven door de heer H. Kiela. In de beschrijving van de 'kleurrijkste' ansichtkaart uit de verzameling van de heer Kiela, miste ik een toch wel interessant detail. Tus sen de Brielse boot en het hoofd is na melijk een uitgaande houten zeillogger te zien, die getrokken door een sleep boot richting visgronden koerst. Het is toch wel kenmerkend, dat dit detail, naar ik aanneem, onbewust wordt overgeslagen, daar dit in het algemeen geldt voor alles wat met de haringvis serij vanuit Schiedam te maken heeft. Vele boekwerken, brochures, plaatwer ken hebben de laatste jaren over Schie dam het licht doen zien. Hierin komt behalve in het boekwerk van Van der Feijst de haringvisserij niet of nauwe lijks ter sprake. Uiteraard is wel bekend, dat in de 19e eeuw en aan het begin van de 20e eeuw vanuit Schiedam de haringvisserij in zeer geringe mate be oefend werd, maar er wordt nauwelijks stil gestaan bij het feit, dat tussen 1895-1923 vele vooral Scheveningse zeil loggers vanuit Schiedam uitvoeren ter haringvisserij In de 19e eeuw hebben we in Schiedam de volgende rederijen gekend: (de vroegere haringvisserij in de 17e en 18e eeuw laat ik hier geheel buiten be schouwing). 1818-1819 Meijer Bakhuizen 1839-1844 Je Groot, Roelants Co. 1883-1884 A. Houtman Co. 1884 Reederij 'Excelsior' 1885-1894 Zeevisscherij 'Schiedam' 1895- Zeevisscherij'Schiedam'in liquidatie' 1896-1909 Zeevisscherij 'de Hoop' dir. A.v.d. Toorn Jr. Deze rederijen hadden slechts een gering aantal schepen in de vaart en hebben dan ook niet bijgedragen tot een grote toeneming van het scheepvaartverkeer in Schiedam. Het waren vooral houten en stalen zeil loggers en bomschuiten die van de ha vens van onze stad gebruik maakten. Zeilloggers waren kielschepen voorzien van twee masten met kottertuig afm. ca. 24 x 6,20 x 3,1 meter, bemand met 12-14 koppen. Bomschuiten of bommen waren plat boomde vaartuigen afm. 13,87 x 6,80 x 2,70 meter, bemand met 7-9 koppen. De afmetingen van deze schepen waren nogal variabel. Bovengenoemde maten zijn van de grootste soort bomschuit. Wegens het ontbreken van een haven te Scheveningen, Katwijk, Noordwijk, Egmond en Zanvoort waren deze sche pen zeer sterk gebouwd, daar ze door de branding het strand moesten berei ken. De vraag is echter, waarom de vooral Scheveningse reders met hun schepen Schiedam aandeden. Ik zal trachten hier bij op deze vraag een antwoord te geven. 1Zeilloggers waren kielschepen en kon den niet door de branding het strand bereiken, daar zij dan direct kapot zouden worden geslagen. Deze sche pen hadden een haven nodig en deze ontbrak tot 1904 te Scheveningen, terwijl de overige kustplaatsen nooit een haven hebben gehad en later op IJmuiden aangewezen waren. 2) Na 1904 konden in principe loggers van de Scheveningse haven gebruik maken. Dit werd ook zeker gedaan, maar deze haven was zeer ondiep (voorschrfit Defensie), slechts bij hoog water aan te lopen en bij slecht weer bijzonder gevaarlijk om aan te doen. Verder bood de haven bij storm- 11

Scyedam | 1983 | | pagina 11