Schiedam in foto's (4) W.P. Rook Ditmaal een foto van de gevelsteen van het pand Lange Haven 56. Aanleiding hiertoe was de foto, die door de heer L. Schuitman werd ingezonden voor de fotowedstrijd van de H.V.S. In deze steen is gebeiteld een vrouwen figuur, staande op een vis, in de linker hand een anker en op de rechterhand een duif.Verder zien we het jaartal 1724 en aan de onderzijde een duide lijk leesbare tekst. Het jaartal zou erop kunnen duiden, dat deze steen een ou derdom heeft van bijna 260 jaar. Maar zó oud is deze steen niet, en hij is ook niet de echte, want hij is nagemaakt in 1943 en dus nog maar 40 jaar oud. Het verhaal is als volgt: In 1724 liet Ary Dane van der Weegen een huis bouwen op de plaats waar vroeger een taanhuis had gestaan. Zijn schoonzoon, Wijnand van der Pauwert, bouwde het pand in 1742 om tot branderij. Vervol gens kwam het in bezit van de familie Heijligers, de N.V. Mij. tot Exploitatie van onroerende goederen 'de Hoog straat' en de erven Lucas Bols uit Am sterdam samen met de Schiedamse on derneming van 'De Koning'. Thans is het weer in Schiedamse handen. In 1943, toen Bols en De Koning eige naren waren, liet men het pand restau reren. De oude branderijramen kwamen weer terug, zelfs de hele voorgevel werd in de oude toestand teruggebracht. In de achtergevel werd een ingemetselde steen ontdekt, geheel onder verf en stof. Toen men beide lagen verwijderd had, bleek de steen niet zo gaaf te zijn. De beeldpartij ging wel, maar de tekst was vrijwel onleesbaar. Wat men, redelijk zichtbaar, zag was: DE HOOP' DEN H' 'C (of O of E) VAN SH' TEN E"N Wat had hier voluit gestaan? De Schie- damsche Courant legde deze vraag voor (Foto: de heer L Schuitman te Schiedam.) aan zijn lezers en van verschillende zij den kwamen suggesties binnen, waar onder die van de toenmalige stadsar chivaris, de heer A. van der Poest Cle ment. Het was echter de oud-stadge noot, de heer H. Lindeman (die toen in Amsterdam woonde) die waarschijn lijk met de juiste oplossing kwam. Vol gens hem had de tekst geluid: DE HOOP IN DEN HOOVE VAN 'SHERTEN VREDEN Hetgeen, vrij vertaald, in hedendaags Nederlands betekent: De hoop op het paradijs is de vrede van het hart. In overleg met Monumentenzorg is de steen toen gekopieerd. De oorspron kelijke steen verhuisde naar het Stede lijk Museum en de kopie werd in de voorgevel ingemetseld waar ze nu voor iedereen zichtbaar is en de indruk wekt héél oud te zijn. (Gegevens ontleend aan de Schiedamsche Courant van 15, 17 en 20 september 1943.) 15

Scyedam | 1983 | | pagina 15