Mondelinge historische documentatie (9) W.F. van der Sman Op een der schoonste punten van de Nieuwe Haven, tegenover het oude Sint Liduinagesticht bevond zich het thans verdwenen huis van twee bejaar de dames Nolet. Gelegen op de hoek van de Sint Liduinastraat, was het een waardige afsluiting van een rij voorname huizen, waaronder dat van de notaris en de vroegere woning van de heer Van der Schalk, de rijke ingezetene, die naar men zei, wegens de hoge stedelijke belasting Schiedam de rug had toege keerd. Het had een bordes aan de Sint Liduinastraat en met het uitzicht vanaf de bel-etage en de royale achtertuin woonde men er vorstelijk. Toen deze dames eens in de drogisterij van mijn vader inkopen hadden gedaan, vroegen zij hem terloops hen toch voor al niet te verwarren met een paar jongere dames Nolet, die zich óók de dames Nolet noemden, want, zo vervolgden zij, weet U, mijnheer: WIJ - met nadruk op dit woord - zijn de dames Nolet, wij hebben de oudste brieven. Niemand ver diepte zich daar echter in en als er sinds dien boodschappen bij hen bezorgd moesten worden was het strijk en zet: O, da's voor de oudste brieven. Als men echter een stukje genealogie van de familie Nolet nagaat, blijkt de uitdrukking 'oudste brieven' wel dege lijk op hen van toepassing. Ik kwam namelijk te weten, dat een broer van hen A.C.A. Nolet was, een Vincentiaan, die aan de Sint Vincentiusvereniging wel eens geld voorschoot. Zo kwam ik erachter dat niemand min der dan Jan Nolet Sr. de overgrootva der van deze dames was. Hij was de twee de burgemeester van Schiedam, die aan de Korte Haven woonde. (Zijn broer Cornelis was de eerste 'maire'. Hij bouwde het 'huis met het bordes'). En van het huis aan de Korte Haven hebben wij de onnodige sloop bij ver rassing in 'Scyedam' kunnen lezen. A.C.A. Nolet komt voor onder de kinderen van J.A.J. Nolet, wiens vader Koos Nolet en wiens grootvader Jan Nolet Sr. was. Bijgevolg zijn A.C.A. No let en zijn zusters achterkleinkinderen van Jan Nolet Sr. Wat eerst overdreven leek - de dames waren enigszins geëmo tioneerd - blijkt achteraf grond te heb ben. Van afwijkend gedrag was ik eens ge tuige toen tijdens het een volle week durende feest t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Koninklijke Zangvereniging Schie dams Mannenkoor Orpheus, in de bom volle zaal van gebouw De Eendracht aan het Eendrachtsplein, een kelner op zijn gang naar het buffet, het afre- keningsgeld van enkele groepen ver- teerders tussen zijn handpalm en het daarop rustende blad met lege glazen hield, het geschikte moment afwach tend waarop hij dit in zijn zak kon laten glijden...en betrapt werd. Het bontst maakte het de postbode brievenbesteller omtrent de eeuwwis seling in het voormalige postkantoor tegenover de plantage-ingang van de Gerrit Verboonstraat. Het was kort voor Nieuwjaar en de te bezorgen post be stond vrijwel uitsluitend uit Nieuw jaarswensen. Wie schetst de verbazing van de omstanders in de grote hal voor het publiek, waaronder mijn oom zich bevond en waar de kachel fel brandde, toen hij een mand met Nieuwjaarspost opnam, de klep van de kachel openzet te en de inhoud pardoes in het vuur wierp. Moeten we hem zien als een epigoon van Tijl Uilenspiegel, de boe- 16

Scyedam | 1983 | | pagina 16