Nogmaals Van Haaren en de oproeren te Paramaribo Herman Noordegraaf Ben Scholtens, 'Werklozenon- rust 1931 - 1933 Suriname, te ken van een latent politiek be wustzijn?', Nijmegen 1982 (doktoraalskrip tie), 168 biz., ill. idem, 'Opkomende arbeidersbe weging versus koloniaal be stuur', in: OS O, Jaargang 1, nummer 2, 1982. In 'Scyedam' van november 1982 schreef ik een stuk over de betrokken heid van onze oud-burgemeester Van Haaren bij de ondrukking van protesten tegen het Nederlands bewind in 1933. Een centrale rol daarin speelde Anton de Kom, die gearresteerd werd en kort daarna werd uitgewezen. Zijn arrestatie leidde tot demonstraties, waarbij de politie uiteindelijk hard op trad. Van Haaren was procureur-gene raal (de op één na hoogste funktie in Suriname na die van gouverneur) en als zodanig hoofd van de politie. Ben Scholtens, student geschiedenis te Nijmegen (inmiddels afgestudeerd), bestudeerde de werklozenonrusten op basis van uitgebreid archiefonderzoek, interviews met nog levende betrokkenen, kranteberichten en andere literatuur. Deze uitvoerige studie is één van de symptomen van een groeiende belang stelling voor de geschiedenis van Suri name. Het aantal publikaties neemt toe. Men denke ook aan de t.v.-serie over Surinames historie. De studie van Schol tens vermeld ik, omdat Van Haaren er meerdere malen in voorkomt. Ook hier laten de gegevens zien, dat Van Haaren een overtuigd aanhanger en dienaar van het koloniaal gezag was en tegen elke mogelijke aantasting Mr.Dr. Franciscus Laurentius Josephus ('Frans') van Haaren, geb. Ubbergen (Beek) 29 januari 1886, overl. Schiedam 13 april 1945, zoon van Heinrich Franz Gerhard van Haaren en van Maria Elisabeth Jacoba Huberta van der Heijden. 19

Scyedam | 1983 | | pagina 19