Historie actueel ken van 3 centimeter!) zijn de ge vaarlijkste knagers. Zij maken boor- gangen in het hout. Zelfs dikke balken kunnen in enkele jaren nagenoeg ge heel verpulverd worden. De totale Proveniershuis Sinds medio 1981 wordt gewerkt aan de restauratie van het Proveniershuis, zoals ieder bekend zal zijn. De werkzaamhe den werden in drie fasen ingedeeld. Het eerste kwamen de beide vleugels aan de beurt, waarbij de interieurs volledig werden gemoderniseerd (zie o.a. 'Scyedam' 1981, nr. 3 en 4). Deze fase kwam in 1982 gereed. Na de gelukkig niet fatale brand van augustus 1981 in het voorhuis, werd ook dat gedeelte gerestaureerd en inwendig mo dern verbouwd tot kleine woningen. Ook deze fase kwam in 1982 gereed. Alleen het achterhuis moest nog worden aangepakt. Het wachten was alleen op een exploitant voor het er in te vestigen restaurant. In het najaar van 1982 werd in ieder geval reeds begonnen met de restauratie van het casco. Toen een ge gadigde was gevonden konden ook voor het interieur plannen worden gemaakt. De Historische Vereniging heeft in ver band hiermee een pleidooi gehouden voor het volledig restaureren van de regentenkamer en voor het handhaven dan wel hergebruiken van zes nog aan wezige fraaie bedsteden op de tweede verdieping. Eenzelfde pleidooi werd ge houden voor hergebruik in het restau rant van diverse in 1981 geredde inte rieuronderdelen uit de vleugels. Met de inrichting van het woninkje nr. 32, op de grens van het achterhuis en de zuidvleugel tot minimuseum, zal waar schijnlijk nog dit jaar een begin wor den gemaakt. Het ligt overigens in de bedoeling later dit jaar uitgebreider terug te komen op levensduur is van 3 tot 11 jaar! Het succes van bestrijding is pas dan steekhoudend indien ongeveer 2 jaar na de behandeling geen 'boormeel' meer verschijnt. R.W. Poels Lange Achterweg 35/37, gesloopt januari 1983. (Foto: A. Gordijn, 1977.) de restauratie van het Proveniershuis. Korte berichten - In januari zijn aan de Lange Achter weg diverse panden gesloopt in het kader van de voortschrijdende kaal slag ter voorbereiding van de tweede fase van de woningbouw in de binnen stad. Het betreft de panden Lange Achterweg 35/37, 69, 71 en het be langrijkste pand nr. 73/75 op de hoek met de Korte Achterweg, dat ooit 24

Scyedam | 1983 | | pagina 24