Redactioneel 'Scyedam' is een uitgave van de Historische Vereniging Schiedam en wordt toegezon den aan leden en begunstigers. f 22,50 individueel lidmaatschap f 30,00 lidmaatschap per echtpaar f 12,50 houders bejaardenpas Men kan zich - schriftelijk - als lid aanmel den bij de heer P.PIaisier, Vlaardingerdijk 414, 3117 ZW Schiedam, waarna een ac ceptgirokaart zal worden toegezonden. Redactie: Aad van der Tang Ruud Poels Herman Noordegraaf Cees van der Geer Redactieadres: Van Oldenbarneveltstraat 8, 3119 ML Schiedam Telefoon: (010) 73 67 09 Inhoud: W. Thijsse: Schiedam toen en nu, een open boek 3 M.P. Zuydgeest: Scheveningse zeil- loggers 11 W.P. Rook: Schiedam in foto's (4) 15 W.F. van der Sman: Mondelinge histori sche documentatie (9) 16 A.M. Verhoef-van Haaren: Herinneringen aan mijn vader 17 H. Noordegraaf: Nogmaals Van Haaren en de oproeren te Paramaribo 19 M. Verkade: Boktorren in de Grote kerk 21 R.W. Poels: Historie actueel 24 Mededelingen en jaarverslagen 26 A Groeneweg-Metselaar, Historische flitsen 20 26 Afbeelding omslag: Het voormalige herenhuis van de familie Nolet (thans Kantongerecht), Lange Haven 65, gefotografeerd in het begin van deze eeuw. (Gemeentearchief.) 'Uit protest tegen de blauwe kleur die het hout werk zal krijgen van de nieuwbouw aan de Korte Haven 11 t/m 21 heeft de redactie beslo ten 'Scyedam' niet meer in een blauw maar in een groen omslag te laten verschijnen Als persbericht zou het bovenstaande het aar dig doen. De eerlijkheid gebiedt ons echter te zeggen, dat dit niet waar is. We wilden ge woon een andere kleur en we kozen voor groen. Volgend jaar misschien weer een ander kleur tje. De spits van deze nieuwe jaargang wordt af gebeten door de heer W.H. Thijsse uit Den Haag, musicoloog en een groot kenner van de Rokoko, waarover van zijn hand een lijvig boekwerk zal verschijnen. Als één ding uit zijn artikel wel duidelijk wordt dan is het dit: Schiedam betekent vanuit kunsthistorisch oogpunt veel meer dan tot nu toe werd aange nomen. Knoop dit goed in Uw oren heren slopers! De heer Zuydgeest uit Vlaardingen zond ons een reactie op een artikel van Henk Kiela in een van de vorige nummers. Wij wilden u deze reactie - een degelijk artikel! - zeker niet onthouden. Op ons verzoek vertrouwde mevrouw A.M. Verhoef-van Haaren enige herinneringen aan haar vader, burgemeester Van Haaren, aan het papier toe. Redacteur Herman Noordegraaf gaat nogmaals in op Van Haarens betrokken heid bij de oproeren te Paramaribo in de jaren dertig. De rubrieken 'Mondelinge historische docu mentatie' en 'Schiedam in foto's' zijn deze keer weer van de partij. Nieuw is de rubriek 'Historische flitsen' van Alie Groeneweg. Het betreft hier gebeurte nissen die precies honderd jaar geleden in Schiedam plaatsvonden en waarvan melding werd gemaakt in de pers. Zij die het niet begrepen hebben op boktorren moeten het artikel van de heer Verkade uit Roden maar eens goed lezen. Help de Grote Kerk! (AvdT) 2

Scyedam | 1983 | | pagina 2