JAARVERSLAG 1982 WERKGROEP 'AN SICHTEN' Het afgelopen jaar is de werkgroep 'Ansichten' eenmaal per maand bijeen geweest m.u.v. de zomermaanden. De opkomst was vaak te klein om daadwerkelijk wat te kunnen doen. De kaarten van de uitgevers Henri Rebers en Hrs. Rebers zijn zover als mogelijk geïnven tariseerd. Met de voorbereiding tot de inventa risatie van de kaarten van de uitgever M.Hij- mans (uitg. Bazar) is reeds begonnen. Met de herinventarisatie zal dit jaar een begin worden gemaakt, dit vanwege de aanwinsten van de verzamelaars. H.Beekman Het verenigingsbeleid A. Inleiding De Historische Vereniging Schiedam is in ruim zeven jaar uitgegroeid tot een niet meer uit Schiedam weg te denken organisatie met bijna 700 leden. Om een beleid vast te kunnen stellen, dienen de doelstellingen van de vere niging goed voor ogen te staan. Deze zijn in twee soorten onder te brengen: a) Het zich richten op het behoud van de his torische erfenis. Dit uit zich o.a. in het uit geven van een historisch tijdschrift, en in acties tot behoud van historische panden. Men zou kunnen zeggen: de vereniging als serviceverlenende maatschappelijk gerichte instelling. Voor veel leden zal het plaats vinden van de activiteiten op dit gebied reeds voldoening genoeg schenken. b) Het zich richten op de leden zelf. Daarbij gaat het om tweeërlei activiteiten. Ten eerste de volgende activiteiten: tijdschrift, lezingen, rondwandelingen, tentoonstellin gen, e.d. Ten tweede activiteiten waarbij de leden zich juist actief kunnen opstellen: meedoen in werkgroepen, bezig zijn bij acties, in richten van tentoonstellingen, meewerken aan contactavonden, e.d. Om aan beide soorten doelstellingen voldoende aandacht te besteden is in principe een groter aantal actievelingen nodig. Wellicht moeten meer leden meer persoonlijk benaderd worden. De begin 1982 gehouden enquête heeft overi gens een aanzet in deze richting gegeven. B. Blijvende activiteiten Alle huidige activiteiten zijn zinvol genoeg om te handhaven. Voor een groot deel zijn deze ondergebracht bij werkgroepen en commis sies. Deze staan: - ten dienste van het vereni gingsbeleid in algemene zin, - ten dienste van historisch onderzoek, zoals de werkgroep Prentbriefkaarten en de werk groep Bibliografie, - ten dienste van de historische bebouwing, zoals de gelijknamige werkgroep, - ten dienste van activiteiten, zoals de redac tie van 'Scyedam', de lezingencommissie, de werkgroep Verkoop en propaganda en de Tentoonstellingscommissie. - Tevens zijn er commissies voor de interne organisatie: ledenadministratie, verenigings archief, verzending. Daarnaast is de vereniging vertegenwoordigd in de Stichting Stadsherstel, de V.V.V. en de Stichting Binnenstad Schiedam. Ook in de toekomst zal gestreefd blijven wor den naar: - geregeld contact met stadsbestuur en ge meentewerken, - continuering van het tijdschrift 'Scyedam' met minimaal 5 afleveringen per jaar, - het houden van 1 a 2 lezingen per jaar, - het houden van minstens één ledencontact- avond per seizoen, - het uitgeven van 'Scidam'-ereschildjes, - het uitgeven van ansicht- of wenskaarten, - het zich presenteren op de welzijnsmarkt en bij andere gelegenheden, het houden en stimuleren van historisch onderzoek, - het voeren van acties tegen sloopplannen en andere aantastingen van historisch Schiedam en Kethel, en waar mogelijk aandragen van alternatieven, - het organiseren van of het meewerken aan historische tentoonstellingen. - Tevens houdt de vereniging nog steeds vast aan de inhoud van de door haar in januari 1978 uitgebrachte nota 'Lokale Monumen tenzorg'. C. Toekomstige activiteiten Het bestuur van de Historische Vereniging acht het gewenst om op korte termijn met de volgende zaken een start te maken. De 34

Scyedam | 1983 | | pagina 34