Schiedam toen en nu, een open boek Wim Thijsse In 1935 ongeveer was ik leerling van de Kweekschool met den Bijbel aan het Aelbrechtsplein in Rotterdam. Ik woon de in Delft. Per trein reisde ik vandaar naar Schiedam; wandelde naar het eind punt van de Rotterdamse tram en bereik te zó het doel waar ik niet zo overtuigd naar streefde. Schiedam was - toen - voor mij niet veel anders, niet veel méér dan begin- en eindpunt van tram en trein. Een muziekwinkel en een grote R.-K. kerk vervolmaakten dit beeld. Maar in de herinnering zijn een paar - toch ty pische - gebeurtenissen blijven hangen. Daar is dan allereerst dat meisje dat mij eens passeerde en dat daarbij (ken nelijk omdat ik haar naar haar zin niet voldoende bekeek) luidkeels sprak: 'wat een zedige'. Dat was ik dus; in haar ogen. De tweede gebeurtenis: meer dan eens ontmoette ik bij het station een wat sjofele man met of op een driewie ler bakfiets. Aan dit karig aandoende vervoermiddel was - heel vrijmoedig - een papier bevestigd. De daarop, hane- poterig, aangebrachte mededeling luidde als volgt Kunt u niet goed drukke Gebruikt mij rozijnebrood En het zal u lukke. Kort na deze ontmoetingen zag ik een foto in de krant waarop genoemd vervoermiddel stond afgebeeld - na een afdoende aanrijding volkomen ver frommeld. Ik had medelijden met de zielepiet, die in de crisistijd zó in zijn onderhoud voorzag. Ik heb hem na dit accident niet meer gezien... Tenslotte: op het (oude) station was, een wachtkamer der Eerste Klas se. In een vrolijke bui hebben wij - kweekschool-studenten uit Delft, Vlaar- dingen en Maassluis - deze plechtige ruimte eens betreden. Een opmerkelijk interieurdeel was het schellekoord, waar van het bijschrift 'BUFFET' ons deed vermoeden dat, als je aan dit koord trok, er een Ober-Kellner Eerste Klasse tevoor schijn zou treden. Dat bleek -na de trekking- juist te zijn. In dier voege dat de buffetbeheerder in hoogts ei gen persoon ten tonele verscheen. Hij was gekleed in een boezeroen met op gerolde mouwen. Wij bestelden bij hem 1 (één) reep chocolade! 's Mans reactie was deze: rood van woede schreeuwde hij ons toe: Deze wachtkamer is voor personen eerste klasse en niet voor mensen derde klas. Toch vonden wij die opmerking niet geheel terecht, noch rechtvaardig. Wij zaten nl. in de derde klas. Op school dan. Rokoko Ja: personen en mensen. Arme sloebers op een gammele bakfiets... Weinig had ik toen kunnen vermoeden dat ik later, laten we zeggen omstreeks 1980, nog eens zou kennis maken met 'Personen' en 'Mensen'; met Heren en Knechten. Met arme drommels en rijke branders. Dat was toen ik bezig was met mijn inmiddels voltooide boek Rokoko Democratie in wording. Terwille van dat boek ging ik in oude steden o.a. op zoek naar wat bleef van de Rokoko, van de 18e eeuw. In dit boek staat de maatschappeüjke struc tuur van die tijd centraal. Het proces van de democratisatie heb ik (gepro beerd) overal bloot te leggen: in het destijdse reizen; in de beleving der religie; in de gezondheidszorg; in 3

Scyedam | 1983 | | pagina 3