De indrukwekkende voorgevel van het Proveniers huis. Het opmerkelijke is dat Schiedam on danks deze revolutionaire ommekeer een stad bleef die door 'men' (incl. schrijver dezes) met de nek werd aan gezien. Misschien mede omdat de jene ver inmiddels een heel nare bijsmaak had gekregen, nl. die van ellende-on derdrukker ('Ach vader, niet meer') bij de maatschappelijk onderdrukten. Neen: het zwarte Nazareth was de be kende wolf; de wolf die in een kwaad gerucht staat. In dit geval: stond. Want bij nader inzien blijkt Schiedam t.a.v. de 18e eeuw net zo'n open boek te zijn als Amsterdam, Delft, Dordrecht, Balk, Middelburg, Zwolle, de Zaanstreek etc. Allemaal oorden waar in ons land voor de Rokoko karakteristieke zaken plaatsvonden. Oorden waar de cultuur van die periode vorm en gestalte kreeg. Ik wees er al op aan het begin van deze beschouwing aan de hand van de tegen stellingparen Proveniersfa9ace en Pro veniershofje; Graanbeurs en Zakkendra- gershuisje. En als u het mij vraagt: de gebleven aan blik van de Lange Haven met zijn sierlijk- gebogen C-lijn (Style Louis XV...!) zegt mij meer over de 18e eeuw dan bijvoorbeeld de Heerengracht in Amster dam. De Schiedamse branders voelden zich kennelijk even goed Heer als de Amsterdamse kooplieden, reders, re genten en grootgrondbezitters! Het ty pisch-18e eeuwse van de Lange Ha ven is (was) de eenheid van conceptie. Een eenheid die gebaseerd is op de fi losofie van de gesloten gevelrij, waarvan de componenten toch hun eigen aard vertonen. Een ideaal samenspel tussen individu en gemeenschap. Een samen spel waarmee en waarom bijvoorbeeld een Jean-Jacques Rousseau zijn hele leven geworsteld heeft. O.a. in zijn boek Emile ou De I'education. Was Rousseau maar één keer in Schiedam geweest! Hoewel - uw stad kwam pas iets later (dan de Emile) tot volle wasdom. Emile verscheen in 1762. Maar naast de gevel rijen aan de Lange Haven (niet alleen vergelijkbaar met die van Amsterdam o.a., maar ook bijvoorbeeld met stads beelden van Bath en Bern) heeft Schie dam nog meer vensters naar het verle den: het 'Gymnasium' aan de Plantage, het Stedelijk Museum, het Stadhuis, de Waag. Maar ook: de omgeving van de Oude Sluis, de rondgang om de Grote Kerk: ze geven een duidelijke afschaduwing van het verlangen naar vredigheid waar door de Rokoko (toch!!) zo zeer beze ten was. Zo sterk zelfs dat juist hier de eerder ter sprake gekomen kiemen van de democratisatie en de socialisatie te vinden zijn. Wat Schiedam betreft: deze ontwikkelingstendens vond haar kristallisatie in de aanleg van de Planta ge: in 1767. En: buiten de vesten! Ze was bedoeld als een vertredings- mogelijkheid voor het voetvolk. Gelijk soortige ondernemingen waren waar neembaar in verschillende andere ste den van Europa: in Wenen werd het Prater aangelegd en werden de tuinen van Schönbrunn opgensteld; in Dres den ontstond de zgn. Brühlsche Terras- se: een park op het terrein van een ge- 7

Scyedam | 1983 | | pagina 7