De binnenplaats van het Proveniershuis. slechte(!) vesting; in München was het de Enghsche Garten en in ons eigen Leeuwarden de Prinsentuin. Deze laatste was eerder de besloten tuin van de stad houder geweest. Ook op de verdedigings- wallen van Harlingen werd een wandel plantsoen aangelegd: het Engelse park. En in Franeker plaatste men idyllische theekoepeltjes op de wallen. Met andere woorden: Schiedam was ook wat deze niet-politieke zaken be treft goed bij de tijd. Het is goed dat te weten. Het is goed dat te (kunnen) zien. Molens Maar...de molens. Voor rnjj ligt een re- produktie van de Molenkaart van Schie dam uit 1770-1810, getekend door B.P. Koster. Er staan 20 molens op. Merendeel zgn. walmolens. Ze staken ver boven het 'stadsgewoel' uit, gedach tig aan het: hoge molens vangen veel (Foto: J. F. H. Roovers.) wind. Er zijn er vier over. Ze zijn weer in touw. Maar ook zij zijn stenen ge tuigen. Niet alleen door hun zwarte aanslag. Ook en vooral als bewijsmateri aal dat Schiedam in de periode vóór de industriële revolutie die revolutie toch eigenlijk heel actief en heel attent heeft helpen voorbereiden. Noodzakelijk maken. En zodoende toch een aandeel heeft geleverd tot de bevrijding, de hu- manisatie van het lot van de branders knechts! Ik ben me ervan bewust dat ik in de bovenstaande regels niet veel meer heb kunnen doen dan u met de losse pols hier en daar wijzen op een opening naar het verleden. Een opening; ope ningen die mogelijk hier en daar de bekende zwarte aanslag toonden. En daardoor minder zicht op dat verleden boden. Rest de vraag: heeft dat bekij ken van het verleden zin? Voornamelijk voor alle op afbraak be- 8

Scyedam | 1983 | | pagina 8