Tevens kwam er een 'gaarkeuken' van de distributiedienst op de boerderij aan de laan van Van Winden. 'Voor warme maaltijden' zoals de knipkaart hoopvol vermeldde. Het was echter meestal maar 'lawaaisaus', veel water. Was het ooit iets beter dan was de maat erg krap, ra, ra. De tijd was bijzonder moeilijk en velen moesten als tewerkgestelden naar Duits land. Onderduikers werden meedogen loos opgespoord. Zoals Toon van der Leije, die in het nachtelijk donker bij zijn vluchtpoging door een nooddeur van het schuurtje in de sloot sprong en weggevoerd werd. Aan de Schiedamseweg was het huis van Durenkamp door de Duitsers gevorderd en van daaruit gingen soldaten naar de Poldervaartbrug die dag en nacht be waakt werd. Zij hielden ook Bijdorp in de gaten en de Westpolderstraat lag in hun schootsveld. Tijdens 'spertijd' loer den ze of er bewoners in hun tuintje of op balkon liepen en 's avonds of de verduisteringsgordijnen wel 'gründlich' Café 'Sport' aan de Schiedamseweg, circa 1930. gesloten waren. Resultaat zo nu en dan een salvo en kapotte ruiten. Nog zijn er kogelgaten in de muur zichtbaar. Eind 1944 werd de molen van Toon Post door het 'Herrenvolk' in brand gestoken. Erger nog, in de Westpolderstraat stierf in de hongerwinter bij de familie Scheul- ler een ondergedoken Joods echtpaar. Zij vonden een voorlopig graf onder de vloer van een schuurtje en van de keu ken... Wat een opluchting gaf de bevrijding in 1945. Fluks werden de 'Wehrmachts- palen' (om vliegtuiglandingen te ver hinderen) uit het land gehaald en tot vreugdevuur gepromoveerd. Tot één ge heel gebundeld vierde Bijdorp het be vrijdingsfeest in het achterliggende land met knallende volksspelen. (Daaruit groeide een buurtvereniging die evenwel niet lang stand hield). Na de vreugde van het eerste uur werd een trieste balans opgemaakt. Daarbij bleek onder meer, dat van de twee zoons van kapper Ritman, die de slag in de 47

Scyedam | 1983 | | pagina 11