De Wijkvereniging Bijdorp Javazee hadden meegemaakt, de oudste gebleven was. Nog iemand die de hele oorlog op zee zwalkte bleek in leven, het was Arie Munnik. Bij het bericht dat zijn schip de haven zou binnenlopen, liep heel Bijdorp te hoop en versierde het huis van vader Munnik. Dit met verlichting, slingers, en borden van 'Welkom thuis' en 'Arie laat hier je anker vallen'. Wat een pech, laat ie nou net niet op dat schip zijn (geen sigaretten dus). Toen hij geruime tijd later wèl arriveerde was er geen versiering meer. Gelukkig wel een comité dat stond te popelen om hem toe te spreken. De woordvoer der begon vol vuur als volgt: 'Arie ik ben een mannetje van weinig woorden, maar jij bent een man van de daad'. Inmiddels kwam het dagelijks leven weer in het gareel en de bewoners van vele huizen ontpopten zich -ondanks de sloopplannen van Schiedam- als kopers. De familie Melchers o.a. bezat vele panden maar wilde er, gezien het on derhoud, wel van af. Dat particulier be zit schiep samenhorigheid en leidde tot meer gemeenschappelijk belang. Het vond haar bekroning in 1968 door oprichting van 'Wijkvereniging Bijdorp'. Anders dan in 1954, bij het verzoek van heel Kethel, gaf de gemeente Schie dam hier nu wel haar fiat aan. Sindsdien is, mede door zelfwerkzaam heid, de aantrekkelijkheid van Wijk Bijdorp aanzienlijk verhoogd. 'Als Schiedam 'Bijdorp' wil laten be staan, dan zal het waarachtig wel gaan E. Blaauw Schiedam kende begin 1968 al enige wijk- en bewonersverenigingen. Nieuw- land bestond al enige jaren en Groenoord was bezig er een op te richten. Van ver voor de laatste wereldoorlog stamde vereniging Het Singelkwartier. Het was dan ook niet louter toeval dat een aantal buren op een bewuste dag be sloot om de bewoners in Bijdorp ook eens te polsen over de wens tot oprich ting van een eigen vereniging. Van Gis teren, Blaauw en Roeling gingen dan ook de bewoners van de buurtschap schrif telijk vragen of ze er net zo over dach ten. Als meer dan 50 bewoners positief reageerden zou de oprichtingsvergade ring belegd worden. Op 31 maart 1968 werd de vergadering gehouden in het clubgebouw van de padvinders 't Raed- huis'. Tientallen bewoners waren aan wezig en deze besloten een wijkvereni ging op te richten. Al snel groeide het aantal leden tot rond de 400, waarin Bijdorpers een groot aandeel hadden. Maar ook van buiten de wijk bestond belangstelling. Bestuursleden van het Singelkwartier stonden de Bijdorpers bij met het opstellen van de statuten. Doelstelling van begin af aan was en is op te komen voor de belangen van de wijk en haar bewoners. En dat er voor Bijdorp nogal wat bevochten moest worden bleek al spoedig. De speeltuin was in slechte staat en de sloten ernstig vervuild. Het bestuur kaartte deze din gen dan ook snel aan bij de betreffende instanties. De Schiedamse kranten ver meldden in deze begintijd veel over de akties van de vereniging. Wijkvereniging Bijdorp was in die zin nieuws, omdat mondigheid van burgers nog niet zo gewoon was, en Bijdorp een klein apart wijkje. De statuten van de vereniging garan deerden een zo groot mogelijke decen tralisatie van werken in de vereniging. 48

Scyedam | 1983 | | pagina 12