Verhalen van enkele eerste bewoners van Bijdorp Bijdorp'. Al deze aktiviteiten werden kontinu volgehouden door de inzet van de vele vrijwilligers die van het begin af belange loos tijd en energie beschikbaar stelden. Bijdorp kan trots zijn op haar vereni ging en de toekomst blijmoedig tegemoet zien. Zestig jaar Bijdorp en vijftien jaar wijk- vereniging, een verhouding van vier op een. Maar een verhouding die gunstig uitpakt voor de vereniging als men de wijk er nu bij ziet liggen en men beseft wat de bewoners kunnen hebben aan de vereniging, ook in de tachtiger en negen tigerjaren. A. Beekman E. ter Haar Enkele bewoners 'van het eerste uur'zijn geïnterviewd om vooral over de beginja ren van Bijdorp te vertellen. In dit verslag zijn soms dingen ingekort om veel herhaling te vermijden met het verhaal van Jaap de Raat, waarin bij voorbeeld de Halve Maan en de Bijdorp buslijn al kleurrijk worden uitgeschil derd, alsook de winkels en het 'polder vaartzwembad De heer Van der Linden behoorde met zijn familie tot de eerste bewoners van de in 1923 opgeleverde Spoorbaanstraat. Daar werden toen verschillende panden rechtstreeks aan de bewoners verkocht. Mevrouw Christen en mevrouw Stolk kwamen als één der eersten in de Schiet baanstraat. Voor die tijd waren het vrij ruime en luxe woningen: een bovenver dieping met gevels en ramen inplaats van alleen een zolder zoals bij huisjes in de Gorzen en de Brandersbuurt. De toen kleine zusjes Hijster herinneren zich nog het nieuwe van een toilet met stromend water, dat je (alsmaar) kon doortrekken' Er was ook elektriciteit, maar die werd meestal niet gebruikt wegens de hoge kosten, zodat de petro- lie dienst bleef doen. De huur was voor die tijd nogal hoog, zodat veel huizen leeg stonden. Nieuwe huurders kregen gratis verf, behang enz. voor de inrich ting doch het verloop bleef groot. Van der Linden noemt het Bijdorp van toen een 'duiventil'. Vooral in de crisistijd kwam het voor dat je 's avonds nog bu ren had, die de volgende ochtend spoor loos verdwenen waren met inboedel en al, wegens huurschuld. De lege huizen werden wel gebruikt door kaartende jongens. Na het plotse linge vertrek van de bouwondernemer (de gebr. Martijnse) bleken sommige rioleringen slechts aansluiting te hebben op het zand onder de straat. De straten waren de eerste tijd overigens onver hard; pas later kwamen tegels en andere bestratingen. Bij de ingang van de Spoorbaanstraat en de Westpolderstraat waren stenen poorten met muurtjes en bloembakken. De Schiedamseweg had verlichting (op gas) die om 11 uur 's avonds uit ging. De nieuwe bewoners kwamen vooral uit Schiedam, mensen uit de scheeps bouw of van een distilleerderij. Vanaf het begin keken de Kethelaars-zelf kerkelijk, vaak boeren en wat welva render- nogal neer op de 'heidense' en armere Bijdorpers. Ook binnen Bij dorp werden dergelijke verschillen erva ren: de Schiedamseweg en de Burg. Verveenstraat gingen door voor 'op stand'. Er stonden ook grotere wo ningen en vaak hadden die een eigen naam op de gevel zoals 'Alpha' en 51

Scyedam | 1983 | | pagina 15