De straatnamen van Bijdorp men samen naar het Sterrenbos om daar een balletje te trappen. Daaruit is WK ontstaan (1928). Maar toen er ook leden uit Kethel (katholiek) kwamen, richtte Kethel snel een eigen club op (Natio naal). Het schietterrein -eigendom van het weeshuis- waar de Burgerwacht nog oefende, werd later voetbalveld. Ook Bijdorp ontkwam in de oorlog niet aan razzia's. Door tijdige tips wa ren de gevolgen vaak beperkt. Op kritie ke tijden werden bijvoorbeeld alle fiet sen op één punt verborgen. De keet van Pieterman heeft daarvoor veel dien sten bewezen, totdat ook deze schuil plaats ontdekt werd. Aan het eind van de oorlog, toen de spoorbrug gesaboteerd werd, schijnt nog het plan geleefd te hebben om heel Bijdorp plat te branden. De Duitse wraak is beperkt gebleven tot het in brand ste ken van de molen van Post. Kort na de oorlog is er ook nog een wijk- vereniging (zonder naam) geweest, die twee jaar bestond. De fut was er toen uit, na het mislukken van een te groots opgezet feest. Er kwamen kermismensen met grote wagens die de straat haast niet door konden. Door stortregens vielen de hooggespannen verwachtingen van de kermismensen èn de Bijdorpers letterlijk en figuurlijk in het water. De eerste televisie in Bijdorp stond bij mevrouw Bergsma. Op woensdag konden de kinderen komen kijken tegen betaling van tien cent. Om ook op zaterdag middag te mogen kijken werden als tegenprestatie veel spijkers gesorteerd. In de gesprekken met deze Bijdorpbe woners klonken ook goede herinnerin gen door aan de onderlinge kameraad schap en saamhorigheid van vroeger: herinneringen aan de goede oude (Bij dorp) tijd. Februari 1983: opgetekend door An neke Beekman en Everard ter Haar (eindredaktie). W.P. Rook In het begin van de twintiger jaren ont stond 'Bijdorp'. Een verzameling huisjes, sterk verschillend ten opzichte van el kaar. Samengepakt in een viertal nieuwe straten, die éénzijdig gegroepeerd zijn langs de vijfde, de reeds bestaande Schie- damseweg. Die andere straten zijn: de Westpolderstraat, de Breedestraat, de Spoorstraat en de Schietbaanstraat. Ze zijn genoemd in de volgorde waarmee je ze bereikt als je van het Kethelse dorp komt. Het is trouwens Kethels grondge bied en dat zal het tot in 1941 blijven. Als dan de annexatie een eind maakt aan Kethels zelfstandigheid worden na melijk ook een paar straatnamen gewij zigd. In de gemeentewet van 1851 is vastge steld dat het vaststellen van straatna men door het gemeentebestuur dient te geschieden en dat het ook de registra tie hiervan moet bijhouden. Maar, sinds de invoering van die wet waren er in Kethel geen straten bijgekomen. En de namen die er waren bestonden al in 1851 omdat ze 'historisch gegroeid' waren. Er dienden dus vier nieuwe namen vast gesteld te worden. Dat deed men in de raadsvergadering van 30 juli 1924 en gelijktijdig fixeerde men alle andere, reeds bestaande namen, door de betref fende straten de naam te geven die door het gebruik al algemeen bekend was. Het is als de doop van iemand die de vijftig al is gepasseerd. Waren de oude namen historisch ge- 54

Scyedam | 1983 | | pagina 18