groeid, de nieuwe hadden (en hebben) een historische betekenis (behalve de Breedestraat) en deze betekenissen zul len we hier wat nader bezien en verkla ren. Betekenissen Vanuit het dorp bereik je Bijdorp via de Schiedamseweg, die, zoals het een dorpsweg betaamd, als een doorgaande weg door het dorp gaat. Het is dan ook de vanouds bekende weg naar Schie dam. Op de kaart van Kruikius (1712) wordt deze weg Kethelweg genoemd. Dat komt, mogelijk, omdat het vanuit Schiedam de weg naar Kethel was. En dat is maar hoe je het bekijkt. Wanneer de naam voor het laatst is gewijzigd, is niet te zeggen. De Westpolderstraat. Genoemd naar de Westpolder of de Westabtspolder. Dit laatste is wel juister, maar niet zo makke lijk uitspreekbaar. Het ontstaan van deze naam vindt feitelijk zijn oorzaak in de grote overstromingen in de winter van 1163/1164. De abdij van Egmond, die op veel plaatsen in Noord en Zuid-Hol land eigendoms- en tiendrechten had, stond in die tijd onder het bestuur van abt Wibold (1161-1176). Ook in het ge bied rondom Schiedam en Kethel had den zij gronden in beheer en daarom gaf abt Wibold opdracht tot het leggen van dijken tot beteugeling van de hoog waterstanden. De grootste dijk - die later ons bekend zou worden als de 'Oude Dijk' - liep van Spieringshoek tot aan 's Gravenhuize. Dat is ongeveer waar nu het het woonwagenkamp is. En met deze Oude Dijk ontstond een poldergebied dat de naam kreeg van 'de polder van de Abt' of de Abtspol der. Later is deze polder, door de aanleg van Poldervaart en Polderwetering (ca. 1280) anders begrensd en verdeeld in Oost- en West-Abtspolder. De Breedestraat. Deze verklaring is vrij simpel. Omdat deze straat nogal wat b.eder was dan de andere, lag het voor ae hand dat het 'brede' aan deze straat naam uitdrukking moest geven. Maar, met de annexatie van Kethel in 1941, besloot de burgemeester deze straatnaam te wijzigen. (Door de Duitse bezetter was namelijk de gemeenteraad buiten werking gesteld en mocht zij slechts een adviserende stem laten horen.) Omdat er in Schiedam al een Breedstraat was voorzag men moeilijkheden en werd de naam gewijzigd in Burgemeester Verveenstraat. Naar de voorlaatste bur gervader van Kethel en Spaland, die in 1937 was overleden. Hij was van 1907 tot 1934 burgemeester. Voor meer ge gevens over hem verwijs ik graag naar 'SCYEDAM' van augustus 1982 waarin van hem een levensbeschrijving is opge nomen. De derde straat is de Spoorstraat. Een voor de hand liggende naam met het spoor zo dichtbij. Ook hier wordt de naam in 1941 gewijzigd omdat Schiedam ook al een Spoorstraat had. Men koos toen voor Spoorbaanstraat, waarmee men niet te veel afbreuk deed aan de oorspronkelijke naam. De vierde en laatste straat aan deze zijde is de Schietbaanstraat. Deze naam houdt de herinnering levend aan de schietbaan. Deze was nodig als oefen plaats voor de Burgerwacht, een semi- militaire organisatie tot handhaving van de binnenlandse orde. Het zijn dure woorden, voor wat eigenlijk een voort zetting is van de schutterijen. Al in 1868 besluit de gemeenteraad van Schiedam (dus niet van Kethel) dat er een schietbaan aangelegd moet worden. In 1873 is er alleen nog maar een ont werp en zelfs dat wordt door het Mi nisterie van Oorlog niet goedgekeurd. In 1877 opnieuw voorstellen die ook weer afgekeurd worden en het zal tot 1921 duren alvorens er werkelijk iets van een schietbaan komt. (De oorlog 1914-1918 zal hier wel de doorslagge vende factor zijn geweest). Men kiest een terrein nabij Kethel, waar zich nu de Rijnmond MTS bevindt. De Schiedamse burgerwacht vraagt en krijgt subsidie en het is dan in samenwerking met de Kethelse burgerwacht dat de baan wordt aangelegd en gebruikt. Met 55

Scyedam | 1983 | | pagina 19