het uitbreken van de tweede wereld oorlog komt definitief een eind aan dit soort aktiviteiten. De (Nieuwe) Damlaan Bijdorp was, vanuit Schiedam, bereik baar via de Damlaan, die al eeuwenlang de verbinding met het dorp Kethel was geweest. De naam heeft een duidelijke relatie met de dam in de Schie. De voort schrijdende woningbouw in de polder Nieuwland deed deze oude weg groten deels verdwijnen. Wat er voor in de plaats kwam kreeg de, voor de hand lig gende, naam 'Nieuwe Damlaan' (raads besluit 28-9-1956). De relatie met de Damlaan is duidelijk genoeg, zodat we dat niet verder beschrijven. De stede- bouwkundige ligging bekijken we wel wat nader. Eindigde de Damlaan bij de Oude Dijk, de Nieuwe Damlaan gaat veel verder het Kethelse gebied in en doorsnijdt daarbij de Schiedamseweg én Bijdorp in twee stukken. De verkeers maatregelen die daarbij genomen wer den, waren er de oorzaak van dat Bijdorp wat gei'soleerd kwam te liggen. Met de auto kun je Bijdorp dan ook alleen be reiken via de Sporthalstraat, die sinds zijn aanleg een deel van Bijdorp is. Ge legen langs en genoemd naar de 'Sport hal Margriet' (raadsbesluit 24 juni 1968). Al in 1954 zijn er plannen om een gelegenheid te bouwen waar zgn. indoorsporten beoefend kunnen worden. In die tijd, toen nog veel geld nodig was voor de woningbouw, kon een zó hoog bedrag niet vrijgemaakt worden voor recreatieve doeleinden. Het duurt tot 1964 eer er sprake is van voortgang in de plannen. De Schiedamse Bond van Lichamelijke Opvoeding (SBLO), had namelijk een aanbieding ontvangen om, voor een voordelige prijs, een staalcon structie te kopen die bestemd was ge weest voor een vliegtuighangar. Het gemeentebestuur nam deze aanbieding over, stelde de overige kredieten beschik baar en in samenwerking met de SBLO kwam die sporthal tot stand. Behalve voor sport wordt de hal ook gebruikt voor beurzen en tentoonstellingen. Om dat de hal toch wat klein bleek, werd er in 1977 een stuk bijgebouwd. Hoewel niet op de grond van Bijdorp gebouwd, is door de het verdwijnen van de Polder vaart en het eerder genoemde isolement, dat ontstond door de insluiting van Nieuwe Damlaan én Rijksweg, de relatie tussen sporthal en Bijdorp toch wel sterk toegenomen. Men zou kunnen stellen dat de sporthal tot de wijk is gaan behoren. Rest ons nog de naam 'Bijdorp' zelf. Deze naam is niet oorspronkelijk. Toen men begon met de bouw sprak men over het 'Nieuwe Gedeelte' of de 'Nieuwe Aanleg'. Het werd in een tamelijk korte tijd een vrij groot 'nieuw gedeel te'. Het werd een dorp bij een dorp. De bevolking had er al spoedig een oplos sing voor. Het werd BIJDORP. FOTO SCHIEDAMSE GIJZELAARS In het vorige nummer van 'Scyedam' werd bij het artikel 'Herinneringen aan mijn vader' van mevrouw A.M. Verhoef-van Haaren een fotootje af gedrukt van Schiedamse gijzelaars te St .-Michielsgestel. Op ons verzoek om nader geïnformeerd te worden over de personen op deze foto reageerde onder meer ons lid Mr. P. van Bochove, die ons het volgende schreef 'Als oud-gijzelaar (Haarense groep) her ken ik op de foto op pagina 18 (maart 1983) van de z.g. Gestelse groep: links van Mr. Van Haaren: de heren N. Koren, Ir W.H. van den Toorn en P.B. M. Alberts en rechts van hem: de heren Mr P. Sanders, N.W. Conijn en J.van Katwijk. De heer Conijn woonde toen in Wasse naar; hij was directeur van 'Gusto' en heeft lang in Schiedam gewoond.' (Red.) 56

Scyedam | 1983 | | pagina 20