Mondelinge Historische Documentatie (10) H. Noordegraaf Werkloosheid in Kethel Al vanaf 1934 woont de nu bijna zeven tigjarige J. Teeuw (Jan voor zijn vrien den) in Bijdorp. Een gedeelte van Schie dam, dat hij dan ook uitstekend kent. Hij is ook nog voorzitter van de wijk- vereniging geweest. Daarnaast heeft hij een aktief vakbondsbestaan achter de rug. Hij vertelde ons het volgende: In de crisistijd waren ook veel mensen in Bijdorp werkloos. Teeuw zelf werd in 1938 werkloos, toen hij als timmer man bij Schokbeton werd ontslagen. Dat betekende, dat hij zich moest mel den in het 'stempelhok'een klein lo kaaltje naast het Kethels raadhuis. (Bijdorp hoorde bij Kethel, tot 1941 een zelfstandige gemeente.) Elke week kreeg je een stempelkaart, die je elke dag moest laten afstempelen. De ene week 's ochtends, de andere week 's middags. Als het 's morgens was, kon je op ver zoek ontheffing krijgen voor één mor gen, zodat je een mud cokes kon gaan halen bij de Gasfabriek in Schiedam. De steun kon je meestal dinsdagmorgen komen halen. Ze bedroeg f 11,20 per week. (De wekelijkse huur voor Teeuw bedroeg f 2,50.) Men hoeft Teeuw (en de vele anderen die van een uitkering moesten leven) dan ook niet te vertel len wat armoede is! Maar voordat je een uitkering kreeg, wa ren er drie wachtweken, waarin je geen uitkering kreeg. Je werd veronder steld van je vroegere verdiensten zodanig gespaard te hebben, dat je daar nog drie weken van kon leven. Maar na vijf weken had Teeuw nog geen uitkering gekregen. Toen hij bij de ambtenaar ging informe ren hoe dat zat -want hij kwam nu echt knijp te zitten- zei deze dat Burgemeester en Wethouders de zaak nog moesten afhandelen. Teeuw vroeg toen Burge meester Van der Lip te spreken. Na geruime tijd wachten, werd hij toegela ten. Hij zette Van der Lip zijn probleem uiteen. Deze toonde echter weinig in voelvermogen. 'Jullie hebben het altijd over geld'. Teeuw bleef, gezien zijn situa tie, echter aandringen en het gesprek liep hoog op. Van der Lip drukte derhal ve op een knopje onder zijn bureau en daarop kwamen rijksveldwachter Braams en gemeenteveldwachter Korpel binnen. Zonder verdere tegenstribbelingen ging Teeuw mee, wel aankondigende dat hij net zo lang op de stoep zou blijven zit ten, totdat hij uitslag kreeg. Zo geschied de. Na ruim een uur op de stoep geze ten te hebben, kwam de ambtenaar naar buiten. 'We hebben het voor je geregeld! Hier heb je een week steun'. De week daarop kreeg Teeuw zelfs een dubbel bedrag. Er was toch schijnbaar iets fout gegaan. Waar de fout zat, daar is Teeuw nooit achter kunnen komen. Als je werkloos was, kon je opgeroepen worden in de werkverschaffing op straffe van instandhouding van je uitke ring. Teeuw is daar kort in geweest. De winter van 1939 was een strenge winter. Een flinke sneeuwstorm had o.a. de Harre weg helemaal ondergesneeuwd. Werklozen moesten deze provinciale weg van Kethel tot Delft schoonmaken. En je moest zelf een schop kopen! Teeuw had geen schop. Met een soort vuilnisblik, waarop hij een lange houten steel bevestigde, heeft hij proberen te scheppen. Je verdiende er 40 cent per uur mee, waarvan tweederde van de steun werd afgetrokken! Drie dagen heeft hij ook nog gewerkt bij Fop 59

Scyedam | 1983 | | pagina 23