De Halve Maan Bijl, de aannemer aan de Kandelaar, andere plaats, 's Avonds was hij dan weer Later kwam hij daar voor vast in dienst, bij half acht thuis. Hij voerde toen vooral werkzaamheden in het Westland uit. Dat betekende half vijf 's ochtends op en, weer of geen weer, op de fiets naar Honselersdijk of een W.P. Rook 'Een dorstig hart, vermoeid van 't gaan rust wat uit in de Halve Maan Zo stond er op het uithangbord van het etablissement 'de Halve Maan' te lezen. En ik zou u willen zeggen, sla die uitno diging niet af. Ga naar binnen en zoek een plaatsje bij het raam, zodat u kunt zien wie uit de bus stapt, als deze voor de zaak stopt. Of aan de andere kant van de zaal, zodat u uitzicht heeft over de Poldervaart en het Kethelse weilanden- gebied, met in de verte de torentjes van Vlaardingen en Schipluiden. Bestel dan bij kelner Willem Hollenberg een kopje koffie of, zo u wilt, een jong borreltje. Of ga naar buiten en huur een bootje voor wat spelevaren op het water van de Poldervaart. Of... Helaas, het kan niet meer. Inplaats van Vlaardingen en Schipluiden zien we grote flatgebouwen. Ook de bus stopt er niet meer en, bovenal, de Halve Maan zelf kan alleen nog maar historisch be schreven worden. Een goede gelegenheid daarvoor hebben we, nu we het 60-jarig bestaan van Bijdorp herdenken. Want 'de Halve Maan' is, sinds het ontstaan van Bijdorp, daarvan een belangrijk on derdeel geweest. Oorspronkeüjk was het een boerderij die al door Adrianus Berkhout (voor zijn vrienden Janus) als café was inge richt. Verkoop in het klein, zoals dat heet. Hij noemt zijn zaak 'de Nieuwe Aanleg', naar het gebied rond de Schie- damseweg, dat dezelfde naam droeg en waar een pover begin was gemaakt met de uitvoering van de plannen tot de wo ningbouw, welke uiteindelijk zou leiden tot het ons bekende Bijdorp. Het is Hein van Dam die het spul in 1903 van hem overneemt. Hij verandert de naam in 'de Halve Maan' en begint er zijn zaken te doen. Hij begint met van 'de Halve Maan' te maken wat het is ge worden: een begrip. Op 24 mei 1876 werd deze Hendrik van Dam in Bode graven geboren. Hij was 22 jaar toen hij in 1898 met de 21-jarige Johanna Ba tenburg uit Vlaardingerambacht trouw de. Samen begonnen zij feitelijk een nieuw leven toen zij 'de Nieuwe Aan leg' overnamen en er 'de Halve Maan' begonnen. Zij hadden het zichzelf in elk geval niet gemakkelijk gemaakt. Kennelijk was het pand ook nog niet ingericht voor de verkoop van het ge distilleerd, met andere woorden, het was nog geen echt café, want in begin 1909 schrijft hij een brief aan het ge meentebestuur van Kethel en Spaland: 'Geeft met verschuldigde achting te kennen, de ondergetekende, H. van Dam, cavéhouder eigenaar van de per celen kadaster sectie B No 1814- 1815 gemeente Kethel dat hij wenscht te vermaken de boerderij No 1815 volgens omschrijving Als de verbouwing klaar is plaatst hij een advertentie waarin hij de hérope ning aankondigt. Het is dan wel een echt café, met een zaal, geschikt voor bruiloften, partijen en balavonden. 'Met eigen musicus. Aanbevelend H. van 60

Scyedam | 1983 | | pagina 24