Het interieur van 'De Halve Maan'. Dam. Speeltuin de Halve Maan Kethel'. Naast de uitbreiding met de speeltuin was men ook met de verhuur van roei boten begonnen. Toch zal Hein van Dam het in die jaren niet zo gemakke lijk gehad hebben. We spreken over de jaren vóór en in de eerste wereldoorlog. Weliswaar bleef ons land neutraal en van echt oorlogvoeren gevrijwaard, maar er was toch wel sprake van een econo mische crisis, die het maatschappelijk en, meer nog, het uitgaansleven, sterk beknotte, en waardoor zakelijke initia tieven niet direct met grote successen gehonoreerd werden. Daarmee moet gewacht worden tot een paar jaar na die oorlog. Hein van Dam haakt op het juiste ogenblik in. Want het is 1921 als hij de zaak opnieuw verbouwt en vergroot. Boven de zaal is een terras gekomen vanwaar men een mooi uitzicht heeft over de omgeving. De zakelijke initiatieven van Hein van Dam gaan trouwens steeds verder. 15 Augustus 1923 opent hij zijn busdienst tussen Schiedam en Kethel. Het gaat al (Repro: W.P. Rook.) gauw zó goed dat hij een tweede auto in dienst stelt. Datzelfde succes is er de oorzaak van dat Hein van Dam zijn busdiensten uit wil breiden. In februari 1930 lukt hem dat ook en rijdt de bus door naar Overschie. Uitbreiding naar Hillegersberg zat er echter op dat mo ment nog niet in. Later (1934) lukt dat wel, al is er veel werk, strijd en, uitein delijk, een Koninklijk Besluit voor nodig. We zijn wat vooruitgelopen in ons ver haal en moeten even terug naar 1925. Het is niet bekend of in dat jaar weer een verbouwing plaatsvindt, maar het vermoeden is gerechtvaardigd dat dit wel het geval is en dat er zelfs een stuk nieuwbouw plaats heeft. Feit is, dat er een steen bestaat waarop vermeld staat dat 'De eerste steen is gelegd op 13 jan. 1925 door Johanna van Dam geb. Ba tenburg'. Deze steen werd gevonden naast het huis van de familie Van Stijn aan de Schiedamseweg 217; op nog geen honderd meter van de plaats waar 'de Halve Maan' stond. Arbeiders die die ka bels voor de CAI aanlegden (1979) von- 61

Scyedam | 1983 | | pagina 25