Storm rond Bijdorp en dan is onteigenen niet mogelijk. Dat was ook niet nodig, want het Rijk wilde best verkopen, als Schiedam maar wilde betalen, wat het Rijk er in 1935 voor neergelegd had. En zó kwam het dat Schiedam f 15300,- betaalde voor iets dat nog geen f 4000,- waard was. Na de aankoop in 1951 sloopte men de gebouwen en kwam er definitief een einde aan 'de Halve Maan'. Hein van Dam en zijn vrouw hebben het allebei nog meegemaakt. Zij zijn respectievelijk in 1954 en 1955 te Rotterdam overle den, vermoedelijk zonder te beseffen welke rol zij hebben gespeeld in de geschiedenis van Kethel en in het bijzon der die van Bijdorp. En mocht u vinden dat de naam van Hein van Dam wat erg vaak in dit verhaal voorkomt, dan heb ik daarvoor maar één excuus: 'De Halve Maan' was Hein van Dam en Hein van Dam was 'de Halve Maan'. Daar kan niemand ooit meer iets aan ver anderen. De enige jaren geleden teruggevonden eerste steen van 'De Halve Maan'. (Foto: W.P. Rook.) E. ter Haar Over de grote veranderingen na de Oor log Ten tijde van de bouw van Bijdorp (1923) strekte zich een open weide landschap uit van Schiedam (Vlaardin- gerdijk) tot het dorp Kethel. De Schiedamseweg als verbinding daar tussen, met wat boerderijen en tuinders, kan men zich voorstellen zoals bijv. de Woudweg in Midden-Delfland er nog bij ligt. De Schiedamseweg kruiste de Polder vaart en het spoor en verder was er alom gras en water. En zo is dat gebleven tot jaren na de oorlog toen de groei van het verkeer, van de woonwijken en recreatie voorzieningen in hoog tempo hun ruimte opeisten. Jaren 50-60 Voor het autoverkeer Rotterdam-Hoek van Holland (en verder) werd Rijksweg 20 aangelegd. Het vermaarde Halve Maan-pand viel daaraan ten offer. Ook voor het plaatselijk verkeer tussen Schie dam via de uitbreiding in Nieuwland (eind jaren 50) naar Kethel en Groen- oord Garen 60) werd een bres geslagen in de oude route: De Nieuwe Damlaan. Ten noorden van de rijksweg werden grote recreatievoorzieningen gereali seerd: het Beatrixpark en zwembad Groenoord (eind jaren 50). Aan de westkant van de Poldervaart verrezen het sportveldencomplex Harga en de Maigriethal (jaren 60) die later nog werd vergroot. Een flink stuk Poldervaart werd gedempt 63

Scyedam | 1983 | | pagina 27