Redactioneel 'Scyedam' is een uitgave van de Historische Vereniging Schiedam en wordt toegezon den aan leden en begunstigers. f 22,50 individueel lidmaatschap f 30,00 lidmaatschap per echtpaar f 12,50 houders bejaardenpas Men kan zich - schriftelijk - als lid aanmel den bij de heer P.PIaisier, Vlaardingerdijk 414, 3117 ZW Schiedam, waarna een ac ceptgirokaart zal worden toegezonden. Redactie: Aad van der Tang Ruud Poels Herman Noordegraaf Cees van der Geer Theo H.B. Schoenmakers Redactieadres: Van Oldenbarneveltstraat 8, 3119 ML Schiedam Telefoon: (010) 73 67 09 Inhoud: C.P.M. Lansbergen: Voorwoord 39 J. de Raat: Tussen Kethel en Schiedam 39 Blaauw: De Wijkvereniging Bijdorp 48 A Beekman/E. ter Haar: Verhalen van enkele eerste bewoners van Bijdorp 51 W.P. Rook: De straatnamen van Bijdorp 54 Redactie: Schiedamse gijzelaars 56 Het Bijdorpse volkslied 58 H. Noordegraaf: Mondelinge Historische Documentatie (10) 59 W.P. Rook: De Halve Maan 60 ter Haar: Storm rond Bijdorp 63 W.P. Rook: Herdenken 66 R.W. Poels: Historie actueel 67 A Groeneweg-Metselaar: Historische flitsen 69 Mededelingen 71 Afbeelding omslag: Tekening van mevrouw H. Grashoff-de Swart te Vlaardingen, gemaakt t.g.v. het 60- jarig bestaan van de wijk Bijdorp. De 'Scyedam' die nu voor u ligt is een heel bijzondere. Dit nummer is namelijk in nauwe samenwerking samengesteld met leden van de Wijkvereniging Bijdorp. Deze vereniging herdenkt binnenkort het feit dat haar wijk - een 'eilandje' tussen Schiedam en Kethel - dit jaar 60 jaar bestaat. Al in een vroeg stadium - medio 1982 - ont stond er tussen de redactie van 'Scyedam' en de wijkvereniging een levendige uitwisse ling van ideeën: ideeën waarvan we hopen dat de uitgewerkte vorm u zal bevallen. Sommigen zullen zich misschien afvragen of '60 jaar Bij dorp wel belangrijk genoeg is om er nagenoeg een heel nummer van ons blad aan te wijden. De redactie meent van wel. Bijdorp mag dan wel 'klein' zijn en zijn geschiedenis weinig bewogen, het feit dat mensen zich betrokken voelen bij hetgeen zich gedurende meer dan een halve eeuw binnen hun woongemeenschap heeft afgespeeld, moet voor ons reden genoeg zijn om ons daar, op een vriendelijke en vooral opbouwende manier, mee te bemoeien. Waar iets gevierd wordt, daar leeft het verleden! Veel dank aan mevrouw A. Beekman en de he ren E. ter Haar en E. Blaauw van de wijkver eniging Bijdorp, zonder wier medewerking dit nummer niet tot stand zou zijn gekomen. Dit geldt trouwens in niet geringe mate ook voor ons bestuurslid Wim Rook, die voor deze gelegenheid tijdelijk tot redacteur was gepro moveerd. Over redacteur gesproken: de oplettende le zer zal hiernaast, onder het kopje 'Redactie', een nieuwe naam hebben ontdekt. Sinds kort maakt Theo H.B. Schoenmakers - in 'politiek Schiedamgeen onbekende - deel uit van de redactie. We hopen dat hij het binnen ons clubje naar zijn zin zal hebben. (AvdT) 38

Scyedam | 1983 | | pagina 2