Herdenken had men weinig oren naar het Bijdorp- se tegenvoorstel om het geheel aan de oostkant van de velden te bouwen (nabij het fietstunneltje). Formeel was het plan in orde, onder meer omdat het bestemmingsplan geen woningen kent. De parkeeroverlast door luie voetballers zou er volgens de autori teiten oplosbaar zijn met wat bordjes en goede wil. - Meer succes leek er voor het alterna tief van de Commissie voor het bouw plan voor een jongerencentrum (OJC) bij de Poldervaart. Uiteindelijk werd gekozen voor een bouwlocatie aan de westkant, toen ook bleek dat men zich met de oorspronkelijk gewilde oostkant wat misrekend had in het benodigde oppervlak. - Ondanks instemming met de argu menten werd het verzoek tot bijstel ling van het verouderde bestemmings plan tot op heden nog niet ingewilligd. Jaren 80 Zoals hiervoor werd vermeld, zal nog een jongerencentrum verrijzen nabij de Poldersingel (wanneer het geld al niet op is). Reeds in 1982 werd de gehele Damlaan- en Poldervaartomgeving omge woeld en kaalgeslagen voor veel kabel en leidingwerk. Dit was nog slechts een voorproef op de grote klussen van de jaren 80: een spoortunnel voor de Nieuwe Damlaan met daarnaast een sneltram naar Schiedam-Noordook de hoofdaansluitingen van de riolering naar de zuiveringsinstallatie in Vlaardingen (De Groote Lugt) is in wording. Hier bij hoort ook een nieuw gemaal (tegen over de Schietbaanstraat). Het aanvan kelijk verbazend hoge (en scheve) bouwsel bleek zijn uiteindelijke plaats gelukkig onder het maaiveld te krijgen. Zal de aarde rond Bijdorp daarna einde lijk tot rust komen? W.P. Rook Naast het vreugdevol herdenken van het 60-jarig bestaan van Bijdorp zijn er nog andere, historische, feiten, die hun aan dacht opeisen. Op 24 april was het na melijk 80 jaar geleden, dat door een dijkdoorbraak een groot gedeelte van Kethel door het water werd over stroomd, en op 1 februari was het 30 jaar geleden, dat een andere watersnood zijn onheil over ons land bracht. Verge lijkingen te maken tussen beide rampen is een zinloze zaak. Slechts te kijken naar het aantal slachtoffers en de om vang van de schade zal aanleiding zijn om pogingen in die richting te staken. Een historisch overzicht van de 'Ke- thelse' ramp is reeds verschenen in 'Scyedam' (mrt/apr 1978). De 'Februari-ramp' ligt nog vrij kort achter ons. Veel mensen hebben hier van de ellende meegemaakt. Omdat grote waarde wordt gehecht aan oogge tuigeverslagen, verzoeken wij een ieder, die daarvan of daaromtrent iets te ver tellen heeft, dit aan de redactie kenbaar te maken. Aan de hand van de ontvangen reacties kan dan mogelijk een goede samenvatting gemaakt worden van het Schiedamse 'aandeel' bij deze rampza lige gebeurtenis. 66

Scyedam | 1983 | | pagina 30