Historie actueel R. W. Poels Schiedam ondergronds De Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland 'Helinium' meldt in haar Mededelingenblad 'Terra Nigra' regelmatig over archeologische vondsten op Schiedamse bodem. Aan dit blad ont lenen wij het onderstaande: 'De werkzaamheden voor de nieuwe trambaan Koemarkt-Woudhoek worden nauwgezet gevolgd door de heer L.A. Kaal (medewerker van het gemeente archief). Hieronder volgt het verslag van zijn bevindingen. De Overschiesepoort heeft nog een voor ganger gehad, die in de 15de eeuw ge bouwd was. In de 18de eeuw werd er op de oude plattegrond een nieuwe op getrokken. Bij het graven van een riool sleuf, op 21 oktober 1982, werden de restanten van deze poort gevonden. De overblijfselen lagen aan de zuidkant van het Proveniershuis. Op een diepte van 1.30 m. onder het trottoir lag een muur van 4.50 m. lengte en een hoogte van 0.85 m. Het opgaande muurwerk had een breedte van 0.85 m. Het ge bruikte steenformaat bedroeg 21x15x6,5 cm. Het onderzoek werd voortgezet op 22 en 23 oktober. Op 2 november 1982 kwamen er drie muren te voor schijn, nu vóór het Proveniershuis. Het steenfromaat was 22x10x6 cm. Door deze drie muren kon de breedte van het bruggehoofd en die van de brug worden vastgesteld op 5.50 m. De zuide lijke muur was een soort spouwmuur, die tegen de enkele muur was gebouwd. Tegen de enkele muur stond een paal met een breedte van 20 cm.; de vulling bestond uit zand en mortel met puin. Bij zijn opmetingen werd de heer Kaal bijgestaan door de heer Chr. de Roo (medewerker van het Stedelijk Mu seum).' Sloop Lange en Korte Achterweg - In de maanden februari/maart zijn gesloopt, in het kader van de voort schrijdende kaalslag ter voorbereiding op de tweede fase van de woningbouw in de binnenstad, de pandjes Korte Achterweg 16 en Lange Achterweg 29. Dit laatste pand, hoewel verknoeid en onooglijk, bezat een zeer oude in teressante kap met kromhouten spant- beenderen, ofwel krommers. Hierdoor valt het waarschijnlijk te dateren op 17e eeuw of ouder, wat niet zo ver wonderlijk is, aangezien we ons op een der oudste plekjes van Schiedam bevin den. Terra-cotta en de sloop van een school - In maart is een begin gemaakt met de sloop van de v.m. LEAO-school aan het Korte Achterweg 16, gesloopt februari 1983. (Foto: A. H. Groeneweg 1980.) 67

Scyedam | 1983 | | pagina 31