Oude Kerkhof 13, v.m. 'Gemeenteschool voor MUL Oude Kerkhof 13. Voorheen bood dit gebouw huisvesting aan een openbare school voor lager onderwijs, maar is oorspronkelijk gebouwd voor het MULO-onderwijs. Hierop wijst nl. de tekst die in sierlijk terra-cotta (roodbak- kend aardewerk) in de gevel prijkte: 'GEMEENTESCHOOL VOOR M.U.L.O. ANNO 1916'. Tevens bood de gevel nog een tweetal rosetvormige versieringen. Bovenstaand terra-cottawerk dreigde bij de sloop verloren te gaan. De Historische Vereniging heeft er bij de gemeente op aangedrongen bedoelde fragmenten te redden en op te slaan. De gemeente bleek dermate problemen te hebben met de opslag (hetgeen niet verwonderlijk is wegens de sloop van de opslagplaats van historische materialen vorig jaar, zonder daarvoor vervangende ruimte te hebben), dat de Historische Vereni ging zelf voor vervoer en opslag heeft gezorgd. Helaas kon niet alles worden Bouwjaar 1916, gesloopt maart 1983. (Foto: A. H. Groeneweg, 1982.) behouden, doordat, als gevolg van de bouwvalligheid door de felle brand van vorig jaar, een der muren voortijdig instortte. De volgende terra-cottafrag- menten zijn opgeslagen kunnen worden: - Tegel van ca. 60x80 cm met roset- vormig motief, - 2 tegels met respectievelijk de tekst ANNO en 1916, - enkele meters profielrand (ca. 40 stuks a 20 cm.), - 11 lettertegels. Elk stuk is aan de achterzijde voorzien van een stempel met de tekst: 'Brouwer Aardewerk Holland'. Dit slaat op het atelier van de kunstenaar W.C. Brouwer (1877-1933), die zich voor een deel specialiseerde in gevelornamenten. Meer dere Schiedamse (school)gebouwen be zitten versieringen van zijn hand. (Zie ook Scyedam 1980, nr. 3, pag. 67). Het gebruik van bovenstaand fraaie materiaal is wellicht mogelijk door 68

Scyedam | 1983 | | pagina 32