Voorwoord Tussen Kethel en Schiedam Als oud-Kethelaar is het aardig terug te blikken op het ontstaan van Bijdorp, een dorp dat nu zijn 60-jarig bestaan viert. Gebouwd door de gebroeders Martijnse, zo maar op de grasmat en met een riolering die in de beginjaren veel ellende heeft ver oorzaakt. Onvoorstelbaar dat er geen beter toezicht is geweest om deze narigheid te voorkomen. Uit mijn tijd als raadslid herinner ik mij nog, dat het niet zo veel gescheeld had of Bijdorp was tot slopen gedoemd. Het ge meentebestuur zag er geen gat meer in Bijdorp uit de put te ha len. De oude Bijdorpers weten nog heel goed, dat het hemelwater niet weg kon en dat de ratten vrij spel hadden, afgezien nog van de verstopte rioleringen. Maar Bijdorp is herrezen, dank zij de medewerking van het ge meentebestuur, dat na aarzelen een gemaaltje en riolering heeft aangelegd. Maar tevens hebben de oprichters van de Wijkvereni- ging Bijdorp een belangrijke bijdrage geleverd om het dorp voor de ondergang te behoeden. Aan hun vastberadenheid is het te danken dat Bijdorp een leuk stukje wooneenheid is geworden. De wijkvereniging kan nu met trots haar feest gaan vieren. Moge het dorp nog jaren zijn hechte gemeenschapsgeest be houden. Kees Lansbergen J. de Raat Met een zekere aarzeling voldoe ik aan het verzoek iets te schrijven over de wijk 'Bijdorp'. Aarzeling door de overtuiging dat an deren, die de opkomst van deze gemê leerde wijk van dichterbij hebben meege maakt, het beter zullen weten. Maar waar zijn die mensen? Dus 'vooruit met de geit', om met Schilt te spreken, een klompenboer die in de nadagen van 'de Halve Maan' in die dancing...geiten stalde. 'Tussen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome... Als variant daarop zouden we kunnen zeggen 'tussen Kethel en Schiedam ligt de weg naar Bijdorp'. Die Schiedamseweg, en bepaaldelijk dat deel tussen de Poldervaart en de spoor baan, geeft toegang tot vier korte straten en het geheel behoort 'bij het dorp' Ke thel en Spaland. Vanouds lagen westelijk van de weg enkele boerderijen en tuinderijen. Te- 39

Scyedam | 1983 | | pagina 3