lï: Een nieuwe overweg in wording (1959). Rechts het kolenpakhuis 'Nooit Ge dacht'. (Tekening: Jaap de Raat.) baard onderstreepte hij zijn machts positie als commandant van de Schiet baan. Daar, waar de Schiedamse en Kethelse burgerwacht oefenden stonden grote houten borden en lagen aarden wallen als schotvangers, vanaf 1922. (Voorheen was het de tuinderij van Poot en Baade, die later met een sleperij meer succes hadden.) De heer Bliek woonde naast het terrein in een huis gebouwd in 1922 langs de Schiedamseweg. Hij was de trotse be zitter van een collectie pijlen, bogen, schilden enz. als tastbare herinneringen aan het verre Oosten. Na zijn vertrek in 1930 vestigden zich daar achtereen volgens enkele rijksveldwachters. Sinds dien had het huis geen 'machtsbestem ming' meer, maar juist toen, toen boer Staalduynen er in de oorlog woonde werd het getroffen door een granaat waarbij zijn jonge vrouw en hun kind het leven verloren. Dit huis is inmiddels afgebroken. Wat er nog wel staat is de tuindersschuur, de latere vergaderplaats voor de schietver enigingen. Het werd, en is nu nog, een opslagplaats van kolenhandel 'Nooit Gedacht'. Daar waar nu het zwarte goud ligt, lagen vroeger gouden pen ningen voor het prijsschieten. Hoewel, onder de druk der omstandigheden waren de prijzen in de crisisjaren soms zakken groenten, beschikbaar gesteld door de eigenaars van de aangrenzende volkstuinen. Crisisjaren Ja, die crisisjaren haalden een lelijke streep door veler rekening. Toen on dervonden de landelijk wonenden fa brieksarbeiders, dat hun collega's in de zo vlakbij liggende stad een veel hogere ondersteuning genoten. Immers, was Schiedam bij de op één na hoogste klasse ingedeeld, Kethel, als plattelands gemeente moest met de laagste klasse genoegen nemen. En dat terwijl de honger zich niet in klassen in laat de len. De Bijdorpers voelden zich geno men en trokken in optocht demonstre rend (ook toen al), met borden het ou de Kethel binnen. Opschriften met o.a. 'stuur Uw kinderen met een knol naar bed'. Naast de communist H. Bergsma was L. Roeters een van de voormannen. De laatste zag ik op het Kruispark, onder de kastanjeboom, op een melkbus 45 fvrm

Scyedam | 1983 | | pagina 9