aktiviteiten waarmee de kunstbroeders zich bezighielden. Er waren prijzen voor de volgende onderdelen: 1entrée 2. het antwoord op de vraag 3. het ingewikkeldste refrein 4. het refrein van het lied 5. de welsprekendheid 6. het blazoen 7. de opvoering van de stukken 8. het zingen 9. het voordragen van het lied 10. vendelzwaaien en vendelslingeren 11het trommelslaan 12. de l'ex tempore 13. de klucht 14. 'van tournoyen int sot opt water' 15. het afscheidslied 16. het afstandslied Eerlijkheid gebiedt me toe te geven dat ik niet helemaal begrijp waarvoor sommi ge prijzen precies werden gegeven. Wel heb ik de indruk dat deze opsomming de opbouw van het feest weergeeft. De aktiviteiten van de rederijkers namen in de tweede helft van de zeventiende eeuw verder af. In 1680 belegt de Vlaar- dingse kamer De Akerboom een rederij kersbijeenkomst, maar de beide Schie- damse kamers ontbreken op dit feest. Enkele jaren later - in 1684 - organiseert de rederijkerskamer van Bleiswijk een feest. Toen werden volgens de Bibliothe- ca Belgica alle nog bestaande kamers uit genodigd, en voor Schiedam worden zo wel de Roo Roosen als de Vijgheboom genoemd. Waarschijnlijk hebben de Schiedammers niet meegedaan aan dit feest. Wat hier de reden van is, is mij niet duidelijk. Dit laatste stadium van de plaatselijke rederijkerij lijkt overi gens een beetje op stuiptrekken - om me een triviale beeldspraak te veroorloven - maar als we denken dat het in 1684 al afgelopen is met de rederijkerij in Schiedam, dan komen we bedrogen uit. Kennelijk wilde de andere Schiedamse kamer ook ooit zelf een rederijkersbij eenkomst georganiseerd hebben. Dat deden ze met pinksteren 1705. Aan dit feest doen zeven kamers mee, waar onder de Roo Roosen, die overigens niet meedingen naar de prijzen. De stukken van de Vijgheboom werden geschreven door Johannes Hooiwagen en Jan Comelisz van de Burgh. De caer- te en de lijst van te winnen prijzen is namens de Vijgheboom ondertekend door Jacobus van der Mij, het welkomst stuk werd geschreven door Johannes van Lugtigheid, en het antwoordspel door J. van Leeuwen. Het afscheidsspel werd vermoedelijk geschreven door Krijn van Dijk, Frans van Harmeien en Leen- dert van der Spit. De teksten van het feest werden datzelfde jaar gedrukt door Klaas Willemsz Muys, die op de 'Over- maase Marckt' woonde. Exemplaren van dit boek worden bewaard op de al eerder genoemde bibliotheken te Den Haag en te Leiden. De uitnodiging voor dit feest luidde: Hert grondige uitnoding Aen alle vrije en onvrije Kamers van Rhetorica Om 86 D1NTRE VAN SCHIEDAM VERTHOONT.

Scyedam | 1983 | | pagina 10