Het feestkomitee Nieuwe Maasstraat. Links, naast de man met de witte broek, J. W. van Otterloo. Foto in: Schiedam in feesttooi. Herinnering aan het koninklijk bezoek op vrijdag IS september 1925. bracht, waar de ontmoeting plaats zou hebben met H.M. de Koningin. Ik vermag niet te beschrijven, wat schoons daar te genieten is, evenmin de Chineesche kamer, die wij te zien kregen na het vertrek der Koningin. Wat al kunst en gaven heeft God den mensch geschonken, om zulke kunstwerken te ver vaardigen en u dingen uit het grijs verleden of ook uit de verst verwijderde landen als voor het oog te toveren! Wat kunstzin, alsook achting voor de histo rie bezit H.M. de Koningin, die dit huis, sedert lang niet bewoond, nu voor haar tot een geliefd verblijf heeft laten inrichten. Terwijl wij daar praatten en de kamer be wonderden, kwam H.M. de Koningin binnen en werden wij aan H.M. voorgesteld. Geliefde Ouders! Ge kunt het u niet voor stellen, hoe gemakkelijk het u afgaat een bui ging voor H.M. te maken, als er iets van gevoeld wordt, dat onze Vorstin regeert bij de gratie Gods en H.M. zich verwaardigt met een zo eenvoudig onderdaan als ik ben, te willen spreken. Ge buigt dan van zelf met het lichaam omdat het hart reeds gebogen is en vervuld met eerbied voor alle gezag dat van God is. H.M. sprak eerst met Prof. de Vooijs over arbeidsbeurzen, toen met den heer Heij over de bouwvakken, daarna met mij over de glas blazerijen, waarbij ik H.M. mocht vertellen van het zeer ongeregelde leven in de oude glas fabrieken, en hoe het tegenwoordig veel re gelmatiger ingericht bedrijf zeer gunstig daar bij afsteekt, doch de nachtarbeid nog niet tot het verleden behoort. Wel heeft men voor dat de arbeidstijden regelmatig elkaar afwisse len; dat het drankmisbruik op de fabrieken tot de kleinste proportiën is teruggebracht, dat de arbeid in de glasfabrieken door schade- 92

Scyedam | 1983 | | pagina 16