Lezing Sint Jacobs-Gasthuis lijke stoffen en dampen veel van het lichaam vergt; dat evenwel de tegenwoordige Arbeids wet voor de kinderen, maar ook voor de volwas senen het voordeel bracht, dat er een meer uniforme arbeidstijd in de glasfabrieken is gekomen, en hierdoor dus de kinderen en de volwassenen gebaat zijn. Zoo mocht ik onge veer 25 minuten tot H.M. spreken over het le ven in de glasfabrieken, waarna de heer Roepers uit Gouda, over coöperatie sprak. Met de meeste belangstelling, volmaakt rus tig, hoorde H.M. ons zoo 11/2 lang aan, soms iets vragend of opmerkend, waaruit bleek dat H.M. niet ten eenenmale onbekend was met de zaken waarover het ging. Gelukkig Neder land, dat door God gezegend is, met zulk een Vostin. Gelukkige Koningin, die zich zoo gemakke lijk met hare onderdanen kan bewegen. Ook de omgeving der Koningin is boven mijn lof verheven. Voor en tijdens en na de tegenwoordigheid der Koningin, wist men ons met gesprekken bezig te houden van allerlei aard, waaruit heel goed bleek, dat men niet boven, doch met ons volk leeft, en daardoor ook met woning- en arbeidstoestanden, volks gewoonten en omstandigheden in onderschei den deelen des lands op de hoogte was, wat zeker van niet geringe beteekenis is voor H.M. en daarin weer voor ons en vaderland. Terwijl wij, na het vertrek der Koningin, nog een oogenblik het historisch schoone in het paleis bewonderden, kregen wij nog gelegen heid de Prinses te zien, die babbelend en dar telend langs het paleis liep met haar gouvernan te. Geliefde Ouders! geve God dat wij en velen met ons steeds ons Vorstenhuis mogen schra gen door ons gebed en voorts allen die in hoog heid zijn gezeten, opdat wij een stil en gerust leven mogen leiden. Het drievoudig snoer: 'God, Nederland en Oranje!', worde dan niet haast verbroken. Later zou Van Otterloo koningin Wilhel- mina nog een keer ontmoeten. Sinds 1845 (koning Willem II) had Schiedam geen koninklijk bezoek meer gehad. Toen in september 1924 bekend werd, dat in 1925 zo'n bezoek weer zou plaats vinden, sloeg de Oranjevereniging hard aan het werk. Een groot aantal buurt- en straatkomité's werd uit de grond ge stampt. Erepoorten en andere versierin gen verrezen in vele straten. Er werd zelfs een wedstrijd gehouden welke straat het mooist was (het Broersveld won, maar dit ter zijde). Van Otterloo woonde in die tijd in de Vervolg op bladzij 114) J.M.M. Jansen Aula Stedelijk Museum, vrijdag 15 april 1983. Edelachtbare heer Burgemeester, Dames en heren Om te komen tot het onderwerp waar voor wij hier thans bijeen zijn, kan ge zegd worden dat de plaats waar wij ons heden bevinden in de meest letterlijke zin kan worden aangeduid als 'histo rische bodem'. Wij bevinden ons name lijk, zoals u wel weet, in de voormalige kerk van het Sint Jacobs-Gasthuis, welke ruimte oudtijds een onmisbaar onderdeel was van deze instelling, aan gezien de verzorging der bewoners voortkwam uit de door God geboden caritas. Op deze specifieke plaats is deze kerk hier sinds 1786 gevestigd geweest, maar ook voor die tijd behoorde deze grond al bij het gasthuis, en wel als tuin. Het toenmalige hoofdgebouw van het gast huis stond toen ongeveer op de plaats van het huidige museumplein. 93

Scyedam | 1983 | | pagina 17