Onjuist is het echter te stellen dat, zoals de stadsgids van Schiedam dat doet, dat het gasthuis hier reeds in 1260 gevestigd was. Dat is onjuist om twee redenen, ten eerste omdat het gast huis toen nog niet gesticht was, ten tweede omdat het gasthuis pas in 1532 naar deze plaats verhuisde. Desalniet temin bevinden wij ons hier in een oude en daarom eerbiedwaardige ruimte en, als deze muren konden spreken, zou er een lijvig en levendig geschiedwerk kunnen worden samengesteld volgens de methode 'histoire orale' of zoals de Historische Vereniging dat noemt 'mon delinge historische documentatie'. Dat kunnen deze muren echter niet helaas, en daarom heb ik mij maar met deze geschiedschrijving beziggehouden, waar van het resultaat echter minder lijvig en wellicht levendig is dan wanneer het volgens de zojuist genoemde methode zou zijn gedaan. Ik wil het thans met u met name hebben over de stichting van dit gasthuis, om daarna de hier tentoongestelde stukken toe te lichten, om tenslotte iets over mijn boekje te zeggen. Stichting gasthuizen Waarom stichtte men gasthuizen? Hoe wel dit een eenvoudige vraag is zou ik alleen al daarover de mij toegewezen spreektijd kunnen vullen. Welnu, het antwoord op deze vraag is te vinden in het boek dat lange tijd in deze gewijde ruimte te vinden is geweest maar hier nu niet meer is. In een der hoofdstukken van dat boek lezen wij namelijk over het te eten geven van de hongerigen, het laven van de dorstigen, het herbergen van de vreemdelingen, het kleden der naakten, het bezoeken der zieken en het bezoeken der gevangenen, welke passage wordt gevolgd door de aanma ning: 'Voorwaer segge ick u, voor soo veel gij dit één van dese mijne minste broeders gedaen hebt, so hebt gij dat mij gedaen Om deze redenen werden dan ook bij de vroegste kloosterorden in Europa voorschriften in acht genomen over de zorg voor vreemdelingen. In de regels van het rond 530 te Nursia door Bene- dictus gestichte klooster komt bijvoor beeld een apart hoofdstuk voor over de ontvangst der gasten en de zorg voor het gastenverblijf. Ook later ge stichte kloosters kennen dergelijke voor schriften en op het Concilie van Aken in 816 werd bepaald dat ook ieder nonnenklooster een hospitium moest hebben voor arme vrouwen. De kloosters waren dan ook oudtijds belangrijke schakels op de reiswegen en, hoewel het verkeer in de vroege middeleeuwen schaars was en het on dernemen van een reis een hachelijke zaak, was er toch enig handelsverkeer, waren er diplomatieke reizigers en, niet te vergeten, pelgrims onderweg naar o.a. Rome, Jeruzalem of naar Santia go de Compostella. Overigens heeft ons gasthuis zijn naam aan laatstgenoemde plaats ontleend. Op drukke kruispunten van handelswe gen en bij de belangrijkste rivierover gangen vormden deze aan de kloosters verbonden hospitiums of xenodochia (vreemdelingenhuizen) reeds vroeg instellingen van betekenis. Een van de oudste gasthuizen was bijvoorbeeld het in 542 te Lyon gestichte, later, in 660 kwam er ook een te Parijs, in 794 een bij Londen en in 800 een in Rome. Hoe wel ons gasthuis dit jaar 707 jaar bestaat ziet u dus dat het ook weer niet zo oud is. Een logisch gevolg op deze ontwikke lingen was dat in de loop der tijden de gasthuizen steeds losser van de kloosters kwamen te staan en dat nog later gast huizen werden gesticht als zelfstandige instellingen. Dat men toen ook, behalve vreemdelingen, andere categorieën be woners ging herbergen blijkt alleen al uit de woorden hospitaal en de Franse verbastering daarvan hotel, die toen hetzelfde begrip dekten. Tegenwoordig zijn dit geheel verschillende instellin gen. Hoewel men dat van het Schiedamse gasthuis zou denken, was het oorspron kelijk geen zelfstandige stichting, maar 94

Scyedam | 1983 | | pagina 18