Historische flitsen De Maria-bewaarschool aan de Nieuwslraat alhier is wegens het voorkomen van vele «■evalleu van mazelen onder de daar ter school- gaande kinderen, voor onbepaalden tijd gesloten. stukken voor zich zodat u die straks maar op uw gemak moet bekijken. Onjuiste titel Tenslotte wilde ik iets nog over mijn boekje zeggen. In de eerste plaats wil ik u op een onjuistheid wijzen, name lijk de titel, die spreekt over 700 jaar Sint Jacobs-Gasthuis. Aangezien het gasthuis in 1276 werd gesticht zou de titel dus eigenlijk 707 jaar Sint Jacobs- Gasthuis moeten luiden. Het boekje zelf bestaat uit drie delen, te weten uit het verhaal van de geschie denis van het gasthuis, ten tweede uit bronnen betreffende het gasthuis en ten derde uit de inventaris van het gast huisarchief. Door deze driedelige func tie, -leesboekje, bronnenuitgave en in gang tot het archief-, kunnen dan ook drie soorten lezers van het boekje ge bruik maken. Ten eerste zijn dat de men sen die op hun gemak van de geschiede nis van het gasthuis willen kennisnemen zonder verder dieper te graven, ten twee de de mensen die dat wel willen doen en ten derde de mensen die zelf een onder zoek willen instellen. Wat nog het eer ste onderdeel betreft zal het de opletten de lezers opvallen dat ik de tijd na 1795 iets uitvoeriger heb belicht dan de tijd daarvóór, en dat heb ik gedaan omdat de tijd voor 1795 al voor een belangrijk deel is beschreven in het standaardwerk van de heer Van der Feijst, hetgeen met de periode na 1795 niet het geval was. Wat het derde onderdeel betreft, er zul len misschien mensen zijn die zich af vragen wat de archiefinventaris in het boekje moet en hoewel dat opzich een begrijpelijke vraag is, onderschatten die mensen echter het belang van het ar chief, of, zoals wij archivarissen het definiëren, van het geheel van beschei den ontvangen en/of opgemaakt door een bestuur - in dit geval het gasthuis- bestuur - of instelling in de uitoefening van haar taak en welke bescheiden naar hun aard bestemd zijn om onder dat bestuur te blijven berusten. Zonder het archief namelijk had dit boekje in het geheel niet geschreven kunnen worden. Bovendien zitten er in het gasthuis archief toch wel belangrijke of interes sante stukken waarvan het geen kwaad kan dat ook andere mensen behalve wij archivarissen hiervan op de hoogte zijn. Ik wou het hierbij eigenlijk laten, het oordeel over het boekje laat ik aan u over en het lijkt mij dat mij thans niets meer rest dan om mijn boekje uit handen te geven en ik wil graag het eerste exem plaar overhandigen aan de voorzitter van het gasthuisbestuur en burgemeester van Schiedam de heer Te Loo. A. Groeneweg-Metselaar n 97 O L

Scyedam | 1983 | | pagina 21