Nogmaals Taxatieregister uit 1748 Boekennieuws Een van onze leden heeft gereageerd op het artikel van de heer W.J. van der Klink in 'Scyedam' 1982, nr. 3, dat handelde over het Schiedamse Taxatie- register uit 1748 (gem.arch.inv.nr. OAA 472). We nemen zijn reactie gedeelte lijk over: Allereerst wens ik op te merken dat de heer Van der Klink voor zijn werk hartelijk bedankt mag worden. De opmerkingen over de loopnummers heb ik tot op heden niet erg begrepen, ze ker niet de vermelding over de twee loopnummers per pagina indien het een bewoond huis is Wel is mij opgeval len dat die loopnummers niet zomaar volgnummers zijn. In de gevallen die ik heb nagezien zijn de loopnummers van het register gelijk aan de protocol nummers die gehanteerd werden voor het onroerend goed. Een kleine bijkom stigheid die m.i. de moeite van het ver melden waard is. B.v.: OAA 472 Zijlstraat loopnummer 470 Maartje Nagtegaal weduwe enz. Prot. nr. 470 Maritje Jans wed Michiel Cente Plooy gekocht in 1737 5 jan, verkocht 31 okt 1750. Maartje Jans de Nagtegaal j.d. tekende aan te Vlaardingen 22 mei 1707 (Schie dam 21 mei 1707) met de Schiedammer Migiel Cente Plooy, ged. te Schiedam 23 dec. 1678, zoon van Cent Migiels en Lijntje Jacobs, weduwnaar van Maartje Claas Bernouw, zij was van Rotterdam en woonde toen te Vlaardingen. (J.G. Koning, Kreek 14, Brielle).' Naschrift Acher de twee loopnummers per pagina moet niet te veel gezocht worden. Nor maal was twee, maar wanneer enkele huizen onbewoond waren, en er dus geen gegevens te vermelden waren, pasten daardoor meer nummers op één pagina. Het overeenkomen van loopnummers met protocolnummers hoeft niet vreemd te zijn. Belastingen en onroerend goed kunnen nu eenmaal niet los van elkaar worden gezien, en tevens was men in die tijd met een nieuw belastingsysteem gaan werken. W.J. van der Klink J.M.M. Jansen, Zevenhonderd jaar Sint Jacobs-GasthuisSchiedam 1982, 110 blz., 19 ill, f 17,50 De beschrijving van ruim 700 jaar Sint Jacobs-Gasthuis in het boekje met die titel van J.M.M. Jansen kent twee delen: de geschiedenis en het archief. Van het archief is de inventaris opgenomen, terwijl teksten van de belangrijkste ak ten, zoals die van het 'beste cleet' van 7 januari 1286, die bepaalde dat na de dood van elke inwoner van de stad zijn of haar beste kleed aan het Gasthuis kwam, in bijlage zijn opgenomen. Dat gebeurde b.v. ook met de namenlijsten van regenten, priesters en predikanten (voor resp. na de alteratie, 1572), chi- 101

Scyedam | 1983 | | pagina 25