Over de verhouding met de (gemeente lijke) overheid: het talturf, het beste kleed, de lang genoten belastingvrij dom, de benoeming van functionaris sen door de stad, de problemen rond het samengaan met het Fabrifonds en de nieuwbouw. Over de godsdienstige op stelling: tot 1572 r.-k., dan tot 1795 hervormd, vanaf de Franse tijd worden bewoners van beide gezindten toege laten. Tenslotte noemen we de econo mische omstandigeheden: kort na de stichting door Aleid brak er kennelijk al een moeilijke tijd aan en moesten armen die bij het Gasthuis aanklopten naar Delft worden verwezen, in de 16e eeuw zien we weer een zeer welvarend Gasthuis, in de 17e eeuw worden grote bedragen aan de stad geleend en is er een groot bezit aan onroerend goed en waardepapieren, later omgezet in losrenten van de Staten van Holland die vervolgens voor een fractie van de waarde moesten worden verkocht: het Sint Jacobs Hasthuis werd afhankelijk van subsidies van de gemeente, wat nog erger werd na de nieuwbouw aan het eind van de 18e eeuw toen bovendien de economie terugliep. De akte van het beste kleed bestond (met een korte onderbreking van 1798 tot 1804) tot 1843, sinds 1934 bezit men (buiten naar wij aannemen het eigen pand) geen onroerend goed meer en is men afhanke lijk van verpleeggelden en overheidsbij dragen. Het boeiende en lezenswaardige boekje is een uitgave van het Sint Jacobs- Gasthuis i.s.m. het Gemeentearchief Schiedam en kost f 17,50. (T.H.B.S.) Nieuwe prentbriefkaarten Dit jaar zijn in totaal negen nieuwe prentbriefkaarten van Schiedam ver schenen. In het winkeltje van Coop-Nieuwe Waterweg in de Kethelstraat is een kleurenopname verkrijgbaar van het interieur van deze nostalgische kruide nier. Van de H. Hartkerk in de Gorzen is een tweetal kleurenkaarten verschenen. Eén met het exterieur, de ander toont een bijzonder fraaie opname van het inte rieur. Verkrijgbaar bij de H. Hartparo chie. Voorts is een zestal kaarten uitgebracht met tekeningen van de Arnhemse kun stenaar Marius Jansen. Louter bekende taferelen zijn afgebeeld: de Grote Kerk, het stadhuis, de Lange Haven, de Koren beurs, het Zakkendragershuisje en molen de Walvisch. (Al deze kaarten zijn niet verkrijgbaar bij de Historische Vereniging.) (R.W.P.) 'Urnen delven. Het opgravingsbedrijf artistiek bekeken'. Onder redactie van Drs. Marianne Addink- Samplonius. De Bataafsche Leeuw (Dieren), 1983, 144 biz., ill., f 25,-. ISBN 90 6707 004 1 Het idee voor dit fraaie en betrekke lijk goedkope boek ontstond tijdens een tentoonstelling van tekeningen van op gravingen. Professor Glasbergen, de be kende archeoloog, opperde toen dat het best aardig zou zijn als daarvan een boek gemaakt zou worden. Vandaar ook dat het boek, toen het er eenmaal was, aan hem werd opgedragen. De uitgave kwam tot stand dank zij de financiële steun van diverse instellingen en fondsen. Er zou echter niets van de grond zijn gekomen indien mevrouw Addink, gemeentelijk archeoloog van Hilversum, zich niet veel moeite had getroost om de tekeningen te bemach tigen. Heel Nederland heeft zij hiervoor afgereisd. Helaas werden haar bedoe lingen niet altijd begrepen, zodat zij soms onverrichter zake moest terugke ren. Haar voorwoord is wat dit aangaat misschien iets te enthousiast. De opzet was dus het publiceren van tekeningen van opgravingen, niet van foto's. (Foto's zijn minder moeilijk te achterhalen.) Hoe ziet de passant mijn opgraving?, zal de archeoloog zich meerdere malen 103

Scyedam | 1983 | | pagina 27