Redactioneel 'Scyedam' is een uitgave van de Historische Vereniging Schiedam en wordt toegezon den aan leden en begunstigers. f 22,50 individueel lidmaatschap f 30,00 lidmaatschap per echtpaar f 12,50 houders bejaardenpas Men kan zich als lid aanmelden bij de heer P. Plaisier, Vlaardingerdijk 414, 3117 ZW Schiedam (tel. 010-266475). Adreswijzigingen, opzeggingen e.d. graag aan hem opgeven. Redactie: Aad van der Tang Ruud Poels Herman Noordegraaf Theo H.B. Schoenmakers Cees van der Geer Redactieadres: Van Oldenbarneveltstraat 8, 3119 ML Schiedam Telefoon: (010) 73 67 09 Inhoud: H. van der Linden: De Schiedamse rederijkerij 79 H. Noordegraaf: Een bezoek aan en van koningin Wilhelmina 90 J.M.M. Jansen: Lezing Sint Jacobs- Gasthuis 93 A Groeneweg-Metselaar: Historische flitsen 97 Industrieel erfgoed 100 Nogmaals Taxatieregister uit 1748 101 Boekennieuws 101 R.W. Poels: Historie actueel 104 Mededelingen 112 Afbeelding omslag: Blazoen (circa 1616) van de Schiedamse rederijkerskamer 'De Roo Roosen' met de zinspreuk 'Aensiet de Joncheyt'. Aanwezig in het stadhuis te Vlaardingen. Het is zo warm, dat het mij moeite kost ons blad op de gebruikelijke wijze in te leiden. Gelukkig is de inhoud weer van dien aard dat ook dit nummer met belangstelling zal wor den gelezen, met of zonder redactioneel. Han van der Linden opent met zijn verhaal over de Schiedamse rederijkerij. Het liefst zou hij gezien hebben dat uit de titel van zijn artikel bleek dat dit een 'inleiding' of een 'bijdragetot het onderwerp was. Ofschoon deze bescheidenheid prijzenswaar dig is - en terecht ook, want over de Schiedam se rederijkerij is het laatste woord nog niet ge sproken - koos de redactie toch voor een wat pakkender titel, waarvoor de auteur dus geen verantwoording draagt. In dit nummer voorts veel aandacht aan het Sint Jacobs-Gasthuis, dat onlangs zijn 700- jarig bestaan vierde en naar aanleiding waarvan archiefmedewerker J.M.M. Jansen een boek schreef De lezing die hij bij de officiële uitrei king van zijn boek hield, is integraal opgeno men, terwijl ook in de rubriek 'Boekennieuws uitvoerig op de inhoud van dit boek wordt ingegaan. Het liefst zouden we in elke 'Scyedamdeze rubriek opnemen, maar dan moet er wel meer over de geschiedenis van onze stad gepubli ceerd worden dan nu het geval is. Hopelijk kan het Garantiefonds (waaruit zul ke uitgaven bekostigd zullen worden) hiertoe bijdragen. Rest ons u een prettige vakantie toe te wensen. (AvdT) 78

Scyedam | 1983 | | pagina 2