liedeken Hoe het Nederland eer tijden ge flor eert heeft. Ende hoe desolaet tse- lue nu leijt. Enkele jaren later vindt er in het Schie- damse een gebeurtenis plaats, die van bij zonder groot belang is voor een beter be grip van de ontwikkelingsgang van de Nederlandse letterkunde. Een lid (of misschien wel meerdere leden) van de kamer schreef (of schreven) een toneel stuk dat geïnspireerd was op de eigen geschiedenis. Op 1 september 1594 voltooide een zekere A. van B. 'het oudste nationaal-historische drama van onze letterkunde'. Dit is 'het Spul van Joncker Franssen OorlochDe grote kenner van de rederijkerij, Dr. J.J. Mak, heeft een uitvoerig artikel aan dit to neelstuk gewyd(7). Hij trekt de con clusie dat het spel de indruk wekt een getrouwe weergave te zijn van het his torisch gebeuren (p. 292), en dat er aanwijzingen zijn te veronderstellen dat er nog een andere visie van het gebeuren heeft bestaan (p. 299). In de rekeningen van de stad Schiedam komt in de jaren 1560 - 1561 de volgende post voor: 'Die van Rhetorica voor een gaende spul te speelen langs der straeten op den omgangsdag en een spul op Valentijnsdag van Ioncker Frans - 12' Dit laatste toneelspel zal - volgens Mak - naar alle waarschijnlijkheid onder de verse indruk van de bevrijding zijn ge dicht. We moeten dit tweede toneelstuk dus dateren op circa 1490. Dit toneel stuk is jammer genoeg tot op heden niet teruggevonden, en meer aanwijzingen voor zijn bestaan dan deze zullen er waarschijnlijk niet zijn. Aan het toneelstuk waaraan Mak zijn artikel wijdde, is sindsdien geen aan dacht meer besteed. Dit valt naar mijn smaak te betreuren, omdat de bestu dering van dit spel belangwekkende en interessante resultaten zal opleveren. De renaissance-letterkunde hechtte veel be lang aan geschiedkundige thema's, omdat zo de voorbije glorie en voorbije held haftigheid van het Nederlandse volk breed uitgemeten kon worden (8). Op 18, 19 en 20 augustus 1599 doen de Schiedammers mee aan een feest te Rotterdam. De voorgeschreven thema's voor deze bijeenkomst zijn: Hoe sal den leerling recht oordelen van zijns leeraers leer? Waerin ons daden bouen de Romeyn- schen zijn te prijsen Willem Nieupoort geeft het antwoord op deze vragen voor de Kethelse rede rijkerskamer De Sonnebloem. Zijn zoon Willem Nieupoort de Jonghere doet mee als particulier. De rederijkers en de liefdadigheid In het jaar 1603 worden er in Schiedam op 6 juli en volgende dagen een loterij en een rederijkersfeest georganiseerd. De bedoeling hiervan is geld in te zame len voor een nieuw weeshuis (9). De toestemming voor het houden van deze loterij was op 18 april 1603 afgegeven door de Staten van Holland. Aan dit feest deden de volgende kamers mee: 1. De Olijfboom 2. De Pellecaen 3. De Akerboom 4. De Goudsbloem 5. De Hofbloem 6. De Sonnebloem 7. De Corenbloem 8. De Roo Roosen Maasland Haarlem Vlaardingen Gouda De Lier Kethel 's-Gravenha- ge Schiedam Op dit feest waren de nodige prijzen te winnen 1Voor de moraliteit 2. Voor het refrein 3. Voor het lied 4. Voor het zingen 5. Voor de welsprekend- - De Aker boom - De Gouds bloem - De Pellecaen - De Olijf boom 82

Scyedam | 1983 | | pagina 6