vrede. In 1933 werd echter het zgn. 'uniformverbod' afgekondigd. Dit in reaktie op de geüniformeerde WA-troe- pen van de NSB. Later volgden echter ook veroordelingen van Sportbonders, o.a. omdat de rode sportbroek werd ge zien als uitdrukking van het staatkundig streven van de Sportbond (zie: Dona blz. 204/205). De Hoge Raad bepaalde later dat het bondskostuum weer gedra gen mocht worden. Naar ik vermoed is echter om moeilijkheden te omzei len gekozen voor andere kleuren. In het jaarverslag lezen we in het algemene ge deelte: 'In de 1-Meiviering met de daar aan verbonden demonstratie maakte on ze groep een prachtige indruk, met het gewijzigde costuum, n.l. blauw voor heren en wit voor dames.In het verslag van de tumgroep (geschreven door Rinus Boomsluier) lezen we over die 1 mei viering: 'De opkomst der dames was zeer goed te noemen, die der Heren was in één woord zeer slecht. Dit moet grondig veranderen, daar wij een groot stuk propaganda missen op die manier. De dames kwamen voor het eerst uit in het gewijzigde costuum, nl. witte jurk afgezet met blauw, hetgeen een goede indruk maakte. Wat de kleding zelf betreft: deze was uit drukking van een bepaalde levensstijl, die de NASB trachtte aan te kweken. Een positieve opstelling ten opzichte van de menselijke lichamelijkheid leidde tot het volgende landelijke advies: man nen dienden zoveel mogelijk met ont bloot bovenlijf te oefenen en hun sport - broeken niet te lang te maken zodat minstens de helft van het bovenbeen onbedekt bleef. Het gebruik van kousen werd afgeraden. Alleen met optochten werd de vrouwen een rokje aanbevolen. De sportbeoefening zelf diende voor vrouwen ook in korte broek te ge schieden. Op de bij dit artikel geplaat ste foto's kunt u er het e.e.a. van zien. Deze kleding riep in die tijd weerstan den op. Dona geeft er een paar voorbeel den van (blz. 197/198): hetzes in de pers (Arnhem), bekogeld met stenen (Veenendaal), verwijdering uit optoch ten (Zuid-Limburg). Rinus Boomsluiter weet zich van verzet tegen kleding al leen een voorbeeld van na de oorlog te herinneren: Bij het optreden van meer dere gymnastiekverenigingen kort na de bevrijding werd van Rooms-Katholieke zijde op andere kleding aangedrongen, die meer lichaamsbedekkend zou zijn. Boomsluiter gaf echter niet toe en de voorstelling werd gewoon in eigen kle ding gegeven. Tegen te sterke prestatiegerichtheid Zoals gezegd: doel van de NASB was onder meer de sterke prestatiegericht heid tegen te gaan. Dit kwam in heel konkrete zaken tot uiting. Zo lezen we in het verslag van de voetbalgroep over de Schiedamse zomeravondkompetitie: 'Daarover zou ik graag kort willen zijn, daar we niet erg te spreken zijn over de manier van spelen in deze compe titie. Er wordt n.l. te veel op winst ge speeld, wat nu eenmaal niet aan de sport zelf ten goede komt.Beraad zal plaatsvinden of men mee zal blijven doen. De 'Jonge Pieter Jellen' De NASB hield zich, zoals opgemerkt, aktief bezig met jeugdwerk. In een zaal tje aan de Boterstraat werden kinderen na schooltijd opgevangen met zingen, figuurzagen, haken, breien e.d... In het jaarverslag kunnen we lezen, dat er wekelijks twee avonden huisvlijtles werd gegeven, een avond lekenspel met daaraan verbonden een soort gezellige clubavond waar schaken en dammen en andere gezelschapsspelen beoefend wer den. Tevens werden er wandelingen en exkursies georganiseerd. Ook werden er kampen gehouden. De plaats staat er niet bij, maar dat zal Huizen (het ter rein van de Fabrieksarbeidersbond) of Oostvoorne geweest zijn. De kampen stonden onder leiding van Chr. Wans- leeben, mevr. Steeds en mevr. J. van 't Hof-Wagenmakers. Om het te kunnen financieren werd een inzameling gehou den onder bevriende organisaties. Om vernieuwing van kampmateriaal mogelijk 126

Scyedam | 1983 | | pagina 10