Schiedam in oude foto's (5) W.P. Rook Het jaar 1933 is een jaar dat men, 50 jaar later, om allerlei redenen gedenk waardig kan noemen. Er is, in dit ver band, in onze stad al uitgebreid aandacht gschonken aan het jubileum van de Pas sage, reden waarom wij dat niet doen. Ook geen uitgebreide verhalen over het rigoreus wijzigen van het stadsbeeld. Rotterdamsewijk en Broersvest onder gingen, ook toen, een enorme verande ring met de bouw van de HEMA-flat en de daaraan verbonden woonblok ken en winkelgalarijen. Het Hervormd Rusthuis aan de Tuinlaan werd geopend, het Broederklooster aan de Warande werd ingezegend en het Sportveld com plex Boshoek werd in gebruik genomen. Onze aandacht richt zich, dit keer, op het Sportfondsenbad, dat, ook in 1933, zijn bestaan begon in het toen nieuwe gedeelte van Schiedam. Tot goed begrip is er enige uitleg nodig, die we in het verhaal meenemen. Een Sportfonds (met nadruk op fonds als financieringspot) werd gevormd door, meestal plaatselijke, spaarders die een aandeel kregen als f 360,- betaald was, hetzij in één termijn van f 300,-- (met korting), of in jaartermijnen van 12 x f 30,- of maandelijks f 2,50. Uit dit fonds werd dan de bouw van een zwembad bekostigd en als 'beloning' kregen de spaarders/aandeelhouders re ductie op toegangsbewijzen en abonne menten. Vaak werden dit soort 'Sport fondsen' op deze manier opgezet door bouwondernemingen die hiermee gelijk tijdig een financieringsvorm in handen kregen waarmee zij hun onderneming van werk voorzagen, daarmee tevens het bestaan van die onderneming verlengend. Men bedenke hierbij dat het econo misch klimaat van toen in grotemate vergelijkbaar is met het huidige. Maatschappij constructies als deze waren volkomen legaal en werden van de bouw onderneming losgekoppeld als de bouw een feit was. Zij gingen dan verder als NV SPORTFONDSENBAD. Achter de huizen van de BK-laan was, door de Willy den Ouden slaat de eerste paal voor het Sport fondsenbad, 29 november 1933. 129

Scyedam | 1983 | | pagina 13