vormgeving van het gehele woonblok, een ingesloten ruimte ontstaan die, zo vond het gemeentebestuur, niet meer geschikt was voor woningbouw. Daar mocht alleen (en eventueel) een verga derruimte gebouwd worden. Het was de NV Sportfondsenbad die het oog liet vallen op het onderhavige terrein en het waren de heren Jonkers en Wols (van de gelijknamige bouwonderneming) die B W voor hun plannen konden inte resseren. Zij vroegen daar een zwembad te mogen bouwen omdat er, volgens hen, aan vergaderruimten in deze moeilijke tijd toch geen behoefte was. De gemeen teraad ging ook akkoord en Jonkers en Wols accepteerden de voorwaarden door B W gesteld. Begin 1933 begonnen de akties om voldoende geld te krijgen. Schiedam had in die tijd echter nogal zwaar te lijden onder de crisis. Op 31 maart waren er 6134 werklozen op nog geen 60.000 inwoners. Het zal duidelijk zijn dat de spaarders niet in de rij ston den. Toch is het geld er gekomen, al is de hoeveelheid er mogelijk de oorzaak van geweest dat men voor een bad koos van 25 in plaats van 35 meter. Vastere vorm kreeg het projekt met de verkiezing van een Raad van Toezicht voor de Schiedamsche afdeling van de NV de Sportfondsen (27-6-1933). De bouwput achter de BK-laan. Willy den Ouden In de kranten van die tijd komt men re gelmatig de naam tegen van de Rotter damse zwemster Willy den Ouden. Op 9 oktober nog verbeterde zij het wereld record 300 meter vrije slag dames. Haar prestaties in het zwembad waren aanlei ding om haar te vragen de eerste paal te slaan. Die eerste paal, 21 meter lang, is toen, op 29 november 1933, door haar geslagen nadat deze eerst, met groen versierd, triomfantelijk en fees telijk door de stad gereden was. Het was de eerste van 800 stuks die o.a. een bassin dragen dat 850 m3 water inhoud heeft. Hoewel het gebouw een aantal verbouwingen heeft ondergaan, is het aanzien in grote lijnen hetzelfde ge bleven. Tot na de tweede wereldoor log kon het dak nog, elektrisch, open geschoven worden, zodat men, bij mooi weer, van de frisse buitenlucht kon ge nieten. Het mag gezegd worden dat het Sportfondsenbad een bijna niet weg te denken instelling geworden is die op 17 november 1984 op een waardige wij ze zijn 50-jarig bestaan zal gedenken. Met de komst van zwembad Zuid kreeg het Sportfondsenbad er een geduchte concurrent bij. Een kostendekkende exploitatie bleek niet meer mogelijk, maar door financiële steun van de ge meente kon deze zwemlokatie gehand haafd blijven. Toch zijn er plannen tot opheffing, maar die zullen waarschijn lijk pas gerealiseerd worden als er in het noorden van de stad een nieuw 'Sportfondsenbad' zal zijn gekomen. 130

Scyedam | 1983 | | pagina 14