Het hoekpandje aan de Overmaassesteeg stelt voor, zijn winkel op de Hoogstraat hoek Zwaansteeg. Een sfeervol plaatje omstreeks 1902. Let u ook eens op de romantische lantaarn, uitgevoerd met vier vlakke venstertjes, in die tijd nog door glas verlicht. Verder kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat de heer Rebers voor zijn winkeldeur op de ze foto poseert, doch bewijzen kan ik dit niet. De tekst boven de etalage luidt: Druk kerij Boek Muziek Kunsthandel Binderij. Rechtsboven achter de etala geruit zien we het spelletje Ezeltje prik. Afgebeeld is een ezel met daaronder 12 staarten. In de prijscourant lezen wij hierover het volgende: 'no. 388 Het Grauwtjes- Spel van den Ezel met staarten. Gezelschapsspel voor jong en oud. Bij dit spel wordt de Ezel zonder staart tegen den muur bevestigd. Hierbij behooren 6 staarten, die beurte lings uit de hand van den leider van het spel getrokken worden. Die nu staart no. 1 heeft getrokken wordt geblind doekt, op een afstand van den Ezel ge plaatst en moet dan de staart aan den Ezel steken waar deze behoort. Die het doel het meest bereikt is winner. Per spel met uitleg, compleet f 0,50. Voor wat betreft het verschil in het aantal staarten op de foto en de prijs courant, dient u er rekening mee te houden dat de prijscourant uit de jaren '30 stamt en de ansicht ons een beeld geeft uit het begin van deze eeuw. De oudste kaart van Henri Rebers in mijn verzameling dateert van 31-12- 1898, terwijl de jongste uitgave als da tum heeft 1937. Van deze uitgever is ook de zeer zeldzame serie 'uit het Schiedammer straatleven'. J. Hagendoorn Het zal veel bezoekers van het centrum van Schiedam opgevallen zijn, dat er daar nogal wat verandert. Gebouwen worden afgebroken, straten verdwijnen en daarvoor in de plaats komt dan iets nieuws, dat door veel Schiedammers niet erg gewaardeerd wordt. Toch zijn er in Schiedam nog mensen, die er veel geld voor over hebben om hun bezit in goede staat te houden of weer te brengen. Een voorbeeld hiervan is het hoekpandje gelegen aan de Lange Haven/hoek Overmaassesteeg. Dat deze woning een bepaalde geschie denis heeft is aan de buitenkant goed te zien, wanneer men de tijd neemt om de veranderingen in de gevels te bestuderen. Deze woning had in de vorige eeuw de voordeur aan de Lange Haven met het huisnummer 136 (zie foto 1). Voor de woning was een stoep zoals bij veel pan den aan de Lange Haven. Achter het pandje was een plaatsje, waar zich het 'toilet' bevond. Verder kan van de inde ling van de woning het volgende worden gezegd. Na de voordeur gepasseerd te zijn, kwam men in een smal gangetje met achterin de deur naar de kamer en halverwege de trap naar de eerste ver dieping. In de achterkamer bevond zich de schoorsteen en hier werd waarschijn lijk geleefd en gewoond, omdat het voor kamertje niet erg groot was en maar één raam had, dat uitzicht gaf op de Lange Haven. In de achterkamer bevond zich nog een deur naar het plaatsje. Via een poortje kon men daarvandaan in de Overmaassesteeg komen. In de achtergevel bevonden zich twee ramen, die uitzicht gaven op het plaatsje achter de woning. Op de eerste verdie ping bevond zich de trap naar de zolder en deze trap was ook weer midden in de woning gesitueerd, zodat de kamer 134

Scyedam | 1983 | | pagina 18