Lange Haven 136, circa 1895, met de deur in de gevel aan de Lange Haven. (Foto: Gemeente archief Schiedam.) boven er erg klein door was. Op de zol der was niets dan een dakkapel, die zo laag was, dat men, wanneer men naar buiten wilde kijken, op de knieën moest gaan zitten. Deze situatieschets is teruggevonden in de vloeren, balkenindeling en plekken op de muur die duidelijk hebben laten zien wat daar geweest is. Aardig is het te weten, dat er vroeger naast de schoor steen een klok heeft gehangen, die niet van zijn plaats is geweest en aan de muur hangende in de was is gezet, waardoor een vette omtrek op de muur altijd zichtbaar zal blijven. In de Overmaassesteeg bevond zich nog een klein raampje, dat waarschijnlijk als lichtbron voor de trappen dienst moest doen. Deze indeling van de wo ning was niet erg praktisch, en men heeft dan ook hard gewerkt om de woning te veranderen. Wanneer dit heeft plaats gevonden is niet precies bekend (zie foto 2). De verandering hield in, dat de trappen Overmaassesteeg 5 Lange Haven 136), met de deur in de gevel aan de steegzijde. (Foto: A. H. Groeneweg, 1980.) verlegd werden naar de achtergevel, de voordeur kwam in de Overmaassesteeg, het raam aan de Lange Havenzijde op de begane grond werd in het midden van de gevel gezet, de ramen van de achter gevel werden in de gevel aan de Over maassesteeg gezet en het kleine raampje aan de Overmaassesteeg werd in de ach tergevel geplaatst boven de trap naar de zolder. Het plaatsje werd afgelsoten door een dak om in de ontstane ruimte een keuken te maken. De afmetingen van deze keuken waren voor onze hui dige begrippen belachelijk, nl. 1.50 m op zijn breedst, vernauwend tot 90 cm over een lengte van 3.60 m. De schoor steen werd centraal in de woning ge maakt. Medio 1983 is er weer aan deze woning verbouwd. De achtergevel is drastisch gewijzigd, waardoor de ruimte boven de oude keuken bij de woning op de eerste verdieping als keuken gaat fun geren; daarboven is een balkon gemaakt. De ruimte van het oude plaatsje wordt 135

Scyedam | 1983 | | pagina 19