Molennieuws Overmaassesteeg 5, na de restauratie van zomer 1983. (Foto: A. H. Groeneweg, september 1983.) veranderd in douche- en toiletuimte. In de Overmaassesteeg is er een raam bijgekomen en de voorgevel aan de Lan ge Haven is zodanig veranderd, dat de bruikbaarheid van de zolder opti maal wordt. Dit kon alleen maar door de voorgevel 'op te trekken.' De vorm die zij nu heeft, een tuitgevel, past volgens de huidige eigenaar geheel in de omgeving. Op advies van de Wel standscommissie heeft men de gevels wit geverfd om de kleurverschillen in de muur aan het oog te onttrekken (zie foto 3). Aan de Lange Havenzijde is weer een stoep aangebracht. De deur heeft nog steeds een fraai smeedijzeren rooster. Nog enkele opmerkingen tot slot. Als men op de Lange Haven loopt zal men zien dat het huisnummer 136 nog steeds ontbreekt. Vroeger was er ter plekke van het plaats je een grotere ruimte, die een waterput bevatte met een omloop. Het pandje Overmaassesteeg 3 is gebouwd op de plaats waar deze waterput was. Dit is ontdekt bij het leggen van de riole ring, omdat een gedeelte van de omloop onder het plaatsje nog aanwezig was. Verder bevonden zich daar nog een wasbak en wat stokken, die van muur tot muur liepen, maar waarvan het nut niet duidelijk is. Over de bewoners kan gezegd worden, dat zij vele jaren lang gemeente-diena ren zijn geweest, nl. brug- en sluiswach ters. Vandaar ook dat, tot deze zomer, op de gevel een 'DREG'-bordje beves tigd was. De laatste brugwachter is in de jaren zestig vertrokken. Gedurende vele jaren is deze woning eigendom van de Gemeente Schiedam geweest, maar sinds kort afgestoten en verkocht. J.L.M. Kies Molenfunderingen op de Broersvest Op de Broersvest hebben in de vorige eeuw enige molens gestaan. De funde ringen van deze molens zijn na de af braak in de grond achtergebleven. Een aantal hiervan veroorzaakte de voor menigeen bekende cirkelvormige onef fenheden in het wegdek. c^\CH77yVQ Tijdens de graafwerkzaamhedeb t.b.v. de aanleg van de nieuwe trambaan zijn twee funderingen blootgelegd. 136

Scyedam | 1983 | | pagina 20