De Broersvest gezien vanaf de Koemarkt. Voor m circa 1900. lijk is deze aan een grondiger onderzoek te onderwerpen. 1) De hier gevonden constructie komt wel sterk overeen met de constructie die in 1980 bij 'De Vrijheid' aange troffen is en die wel is onderheid. Een nieuw bovenwiel voor de Walvisch In de kap van elke windmolen bevindt zich in kap om de bovenas een groot houten tandwiel; in dit deel van Neder land het bovenwiel genaamd. Om dit wiel liggen de vangblokken (is: remblok ken) waarmee de draaiende molen stil gezet wordt. Bij het draaien, maar voor al bij het stilzetten werken er grote krachten op het bovenwiel zodat dit in goede staat dient te zijn. Het oude bovenwiel van 'De Walvisch' was echter in een dusdanig slechte staat dat in april 1982 besloten moest worden de molen voorlopig stil te laten staan ten einde ongelukken te voorkomen. Het bovenwiel diende óf gerepareerd óf vernieuwd te worden. Hoewel dit beduidend duurder was is (achteraf ge lukkig) toch voor het laatste gekozen. m 'De Eendragt', achter molen 'De Washington', Het nieuwe wiel zou ca. f 35.000,- gaan kosten. Dit voorjaar was er vol doende geld bijeengebracht om de fa. Verbij uit Hoogmade opdracht te ge ven met het maken van het wiel te be ginnen. In de werkplaats van dit molen mak ersbedrijf is het geheel gereed ge maakt, vervolgens gedemonteerd en naar 'De Walvisch' gebracht. Op vrijdag 15 juli was de montage gereed zodat er proefgedraaid kon worden. De plooistukken en de kruisarmen zijn gemaakt van de gele tropische hardhoutsoort billinga. Bij het oude wiel waren deze onderdelen van eiken hout, doch helaas is de vereiste kwali teit en maat eiken voorlopig niet voor handen. De nieuwe velgen zijn wel van herzelfde soort hout als de oude, name lijk van iepen en de 85 kammen (tanden) zijn net als de oude gemaakt van azijn- hout. Dit is een subtropisch houtsoort, die ook wel Spaans eiken wordt ge noemd. Het oude wiel is door enkele molenvrij- willgers gedemonteerd en afgevoerd naar molen 'De Noord'. Op deze manier 138

Scyedam | 1983 | | pagina 22